Marie Hrabcová - Ochotnické divadlo TJ Sokol Staré Město u Uherského Hradiště
Vztah k divadlu v Marii pěstoval již její otec Jaroslav Peroutka (*1896), ochotnický herec, vlastenec, odbojář a jeden ze zakladatelů TJ Sokol ve Starém Městě.
1937 poprvé vystoupila na jevišti při otevření staroměstské sokolovny, když v režii svého otce se svým bratrem účinkovala v dětských rolích v Našich furiantech.
1941 zákaz Sokola za II. světové války divadlo umlčel. Její otec byl pro činnost v odboji odvlečen do koncentračního tábora.
Po válce Sokol činnost obnovil, ale v 50. letech byla utlumena, divadlo pak ve městě existovalo dál pod hlavičkou TJ Jiskra.
1953 se profesionální Slovácké divadlo přestěhovalo ze Starého Města do nových prostor uherskohradišťské sokolovny, takže se staroměšťané pokusili tradici amatérského divadla oživit.
Marie Hrabcová pracovala jako účetní Čs. státních drah, ale jejím pravým světem byly rodina a divadlo.
1956 se mohla na jeviště vrátit - ve velmi úspěšné inscenaci hry Dámy a husaři. Herecky zrála pod vedením režiséra Františka Klata.
Měla i organizační talent. Aby mohla režírovat, absolvovala režisérské kursy a
od roku 1981, po úmrtí režiséra Františka Klata, se soustavně věnovala režii - zejména veseloher, zpívaných her i operet.
Zorganizovala, nastudovala a na jeviště ve vlastní režii postupně uvedla tituly Na tý louce zelený, Perly panny Serafínky, Ženský zákon, Moje žena – tvoje žena, Katerinka – Kača, Dámy a husaři, O smutné princezně, Tetička z Radějova.
Při dramaturgických úpravách často uplatňovala slovácké nářečí. Stala se tak významnou udržovatelkou místních tradic a ojedinělého propojení klasického ochotnického divadla s živým folklórem.
Svou prací udržela a ve svébytném směru obnovila ve Starém Městě sokolské ochotnické divadlo a vtiskla mu neopakovatelně osobitou tvář. Svými inscenacemi reprezentovala ochotnické divadlo z Moravského Slovácka při hostováních na třech národních přehlídkách sokolského ochotnického divadla v Boskovicích v letech 2005, 2007 a 2011 a v celé řadě dalších míst, vždy s velkým ohlasem.
2011 na návrh České obce sokolské Marii Hrabcové udělen Zlatý odznak J. K. Tyla.
Formulace ocenění - Za zásluhy o rozvoj sokolského divadla a propojení dramatického umění s živým folklórem Moravského Slovácka.