DS Čapek ZK Strojíren první pětiletky, později SZK ROH.
1956-1957 vznikl sloučením tří nepravidelně hrajících kolektivů.
Zahájil Čapkovým Loupežníkem.
Vyrovnával se s konkurencí profesionálního Slováckého divadla, využíval pomoci jeho členů, např. výtvarníků Mil. Součka a Oldř. Rédy, režisérů H. Domese a K. Hoffmanna.
Významné osobnosti z řad souboru - režisér Lad Mazurek; režisér a organizátor P. Srp.
1963 působil jako DS Čapek ZK Strojíren, A. N. Ostrovskij: Výnosné místo, Jan Werich: Tetička z Bruselu, režie J. Vančura, scéna J. V. Staněk.
Nejúspěšnější inscenace:
1962 C. Goldoni: Treperendy, režie L. Mazurek, scéna J. Vančura, umělecký poradce J. Kroc.
Dále K. Čapek: Matka, Gyurko: Elektro, má lásko, častá účast na KP v Němčicích nad Hanou.
1976/77 - Rudi Strahl: Jako pralidé, r. Hugo Domes jh., v. Oldřich Réda.
1977 - Karel Čapek: Loupežník. Účast OP Čejkovice.
1978 - DS Čapek SZK ROH, Alexandr Čchaidze: Most. Účast na II. Festivalu sovětských divadelních her Jihomoravského kraje. Účast na Jihomoravském festivalu, Němčice nad Hanou.
1979 československá premiéra pohádky Princezny a loupežníci (Vacke),
1980 - Viktor Těndrjakov–J.Klusáková: Noc po maturitě, ocenění na XXIV. Div. máji v Bruntále, účast na VIII. NP ruských a sovětských divadelních her ve Svitavách. Účast na KP divadelních a loutkářských souborů, Třebíč - 2. místo ve své kategorii. Účast na NP Divadelní Máj, Krnov.
1981 - Jan Drda: Hrátky s čertem, režie Hugo Domes, účast v KP Blansko.
Posledními inscenacemi Huga Domese: E. A. Longen: C.k. polní maršálek a N. V. Gogol: Ženitba.
1984 - Osvald Záhradník: Sonatina pro páva, čestné uznání na KP městských divadel.
1985 - Nývltova dramatizace Hrabalových próz: Něžný barbar, režisér Rastislav Musil po svém onemocnění zastoupený Pavlem Srpem. Režisér Habalově poetice rozuměl, méně se mu dařilo navodit ji na scéně. Inscenace zůstala jen u reprodukování jednotlivých pitoreskních historek a situací. u nichž vystihla spíše elementární komiku než jejich lidskou hloubku a metaforický přesah. Jednoduchá funkční scéna Olldřicha Rédy. Účast na NP Divadelní Máj, Krnov.
1987-1993 ještě několik inscenací režíroval K. Hoffmann, mj. Bílá nemoc.
1988 - Čapek - činoherní divadelní soubor SKZ ROH Uherské Hradiště, 32 členů, vedoucí Fr. Svoboda.
Pozvolné rozpadání DS, "nepomohlo ani nastudování několika pohádek, které se v historii souboru objevovaly vždy, když bylo nejhůř".
2017 - W. Kohlhass a R. Zimmerová: Ryba ve čtyrech, r. Stanislav Nemrava. Účast na KP Hobblík-MUMRAJ!, Hodonín - čestné uznání Haně Nemravové za dramaturgii a Stanislavovi Nemravovi a souboru za scénografii. Účast na Podzimní divadelní košt, Veselí nad Moravou. Účast na Divadelním festivalu Ludmily Cápkové, Kroměříž 2018.
2019 - DS Čapek a DS Dohráli jsme, podle W. Shakespeara: Veselé paničky Windsorské, r. Hana Nemravová. Premiéra leden 2019 na Malé Scéně Slováckého divadla UH.
2020 - DS Čapek a DS Dohráli jsme, Gabriela Preissová: Jenůfka, r. Hana Nemravová. Účast na KP Valašské křoví, Slavičín - termín přehlídky ZRUŠEN. Účast na CP Divadelní Piknik, Volyně 2021. Účast na KP Valašské křoví, Slavičín 2021 - čestné uznání souboru za inscenaci, doporučení na CP Divadelní Piknik Volyně 2021.
2024 - DS Čapek, občanské sdružení Několikaspřeží, Ubu se vrací. Účast na KP Valašské křoví, Slavičín - čestné uznání Lucii Sedláčkové za herecký výkon v roli Matky Ubu, cena Stanislavu Nemravovi za scénografii.
2024 - Zlomatka. Účast na KP Hobblík-MUMRAJ!, Hodonín.