Ochotnické divadlo má v naší obci velkou tradici. Hrálo se v hospodě v Chodovicích i v hospodě v Holovousích. Takže tahle ta opona patří do Chodovic. Znázorňuje reálně část obce chodovické. Poznáváme tam kostel chodovický a školu. Našla se v letošním roce (2011) v červnu, kdy nám ji přinesli majitelé, kteří přestavovali hostinec, kterému se dříve říkalo V lázních a na počátku století už minulého se tam hrálo ochotnické divadlo. Nevíme, kdo je autorem opony
Marie Berdychová, starostka Holovous v šotu o oponách v Holovousech ČT2 2011
2011 šot o oponě zařazen do 1. dílu (Od Alfonse Muchy k malíři pokojů Tázlerovi z Holovous) cyklu TV2 Toulky za uměním / Malované opony českých divadel, režie a kamera Jan Hojtaš, scénář a pořadem provázel Jiří Valenta, viz
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10369954439-malovane-opony-ceskych-divadel/video/ komentář k oponě Marie Berdychová,
---
Chodovická opona je ukázkou jednoho ze způsobů zpracování opon pro venkovská jeviště. Tím je vyobrazení lokality, v níž se obec nachází. Tedy ani ideová ani divadelní inspirace, v tomto případě je to rovnou krajinomalba věnována přímo obci. Je standardní, že malíř vybere nejtypičtější pohled na obec, pakliže to za něj neudělal ten, kdo „drží kasu“. Obraz na oponě je čistokrevně amatérský, tedy se v něm angažoval někdo, kdo měl přímý vztah k souboru a nezatížil zřejmě financující stranu. Malba je cenná jako dobová výpověď, vynaložená snaha a energie je obdivuhodná, přestože si své místo v dějinách výtvarnictví bude hledat těžko.
Chodovice jsou místní částí obce Holovousy v okrese Jičín. Opona o rozměrech 475 x 210 cm byla nalezena v r. 2011 při přestavbě hostince, kterému se v minulosti říkalo V lázních. V hostinci hrávali divadlo členové Hospodářsko-čtenářské jednoty Komenský, která byla v Chodovicích ustavena v r. 1901. Hrávalo se i v hospodě v Holovousech, kde se zachovala podobná opona se stejným motivem, zde s vyobrazením návsi holovouské. Jejím autorem byl malíř pokojů Tázler. Shodný malířský rukopis holovouské a chodovické opony napovídá, že autorem byla táž osoba. Záznam v obecní kronice a informace o působení jednoty Komenský pak vymezují vznik chodovické opony na léta 1901-1925. Otázkou u obou zde zmíněných vyobrazení návsí zůstává, zda byla skutečně využívána jako opony, zda se nejedná o zadní prospekty.
(Mgr. Pavel Purkrábek, červenec 2016 / PhDr. Milan Strotzer, srpen 2016 (2. část) - příspěvky pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)
STROTZER, Milan (ed.) Malované opony divadel českých zemí II. Praha, NIPOS 2017. Komentář Pavel Purkrábek, s. 86.