Třešťské divadelní jaro 2016 - OPRAVENO
Omlouváme se všem čtenářům i zmíněným souborům za chybu v původně zveřejněném textu. Chyba se týkala inscenací doporučených do programu národní přehlídky. V tomto textu je již vše uvedeno správně. Děkujeme za pochopení a ještě jednou se omlouváme.
Činoherní | Krajské postupové přehlídky
Letošní ročník Třešťského divadelního jara, postupové přehlídky ochotnických divadel činoherního a hudebně-zábavného divadla, nabídl ve svém programu celkem třináct představení. Vedle inscenací určených dospělým divákům pak byly v programu i tři pohádkové tituly. Jako ve všech předchozích ročnících za několik posledních let se objevily hry s různou kvalitou textových předloh. Vedle slabších a někdy doslova neumělých začátečnických pokusů o dramatický text – sem patří hry We are Talents, Kouzlo přátelství, Madam Colombová zasahuje, Velká indiánská pohádka, Čertovská babka a Toutou aneb Když se ztratí pes, byly letos v Třešti k vidění inscenace dobrých až vynikajících divadelních her: Rozladěné dueto Neila Simona, Ať žijí husité Kateřiny Pokorné, Předváděčka Martina Volfa, Vzpomínky na vodě Shelagh Stephensonové, Podzim života je krásný Miloslava Pikolona, Jakub a jeho pán Milana Kundery a Osiřelý západ Martina McDonagha.
Trvalou slabinou přehlídky jsou představení pro děti. Nedostatek kvalitních představení tohoto druhu divadla souvisí s nedoceněním významu divadla pro děti. Právě toto divadlo patří k těm nejdůležitějším, právě v představeních pro děti je budoucnost divadla jako uměleckého žánru. To by si měli uvědomit všichni, kteří divadlo dětem hrají, a měli by ke své práci přistupovat s maximální odpovědností. Ta začíná již u snahy vyhledávat vskutku kvalitní textové předlohy, ale také ctít zákonitosti práce s dětmi ve věkově smíšených souborech, kde hrají děti vedle dospělých. Existuje mnoho odborné literatury na tato témata, a všem, kteří se letos Třešťského divadelního jara zúčastnili s pohádkovým titulem, lze jen doporučit, aby po takové literatuře sáhli.
Z těch vydařených inscenací je nutno upozornit na autorský počin Kateřiny Pokorné se hrou Ať žijí husité. Politická satira sice nebyla cílem autorky textu i režisérky v jedné osobě, ale to, co nakonec spatřilo světlo světa v podobě inscenace, je výmluvnou diagnózou stavu společnosti shrnuté do věty Naše země nevzkvétá. Soubor Kapota Tábor v tomto představení nastínil několik příčin tohoto nežádoucího stavu dnešní společnosti v České republice. Inscenace byla odbornou porotou TDJ 2016 doporučena do programu národní přehlídky. Hra Předváděčka Martina Volfa v provedení OS Včelinec Zhoř je v jádru prevencí před podvodnými praktikami tzv „šmejdů“, podvodných prodejců okrádajících na prodejních akcích seniory. DS Zmatkaři Dobronín ve hře Vzpomínky na vodě nabídli divákům ponor do vlastní duše, a není divu, že mnozí diváci ještě dlouho po konci představení těžko nacházeli sílu ke zvednutí ze sedadel, neboť byli zasaženi přímo ve vlastním svědomí. Výborné herecké výkony Martiny Nováčkové, Markéty Brodinové a Terezy Fialové v rolích tří sester, které pochovávají zemřelou matku a během příprav na pohřeb vyvřou na denní světlo všechny bolesti jejich duší byly vedle velmi dobré režie Ladislava Valeše důvodem k nominaci tohoto titulu do programu národní přehlídky Divadelní piknik Volyně 2016. Hra Miloslava Pikolona Podzim života je krásný v podání DS PIKI Volyně dala všem stárnoucím lidem naději, že i stáří může být plné životní pohody a osobního štěstí, pokud jim ovšem vykročíme naproti. Představení této hry ocenila porota pracující ve složení Alena Veliká, Jaromír Hruška a Ladislav Vrchovský doporučením k postupu do národní přehlídky. DS Domino Pelhřimov si vybral jeden z nejkrásnějších dramatických textů, hru Jakub a jeho pán Milana Kundery. Oslava divadla, oslava života vtěleného do hravosti, oslava přátelství a lásky, co více můžeme chtít. A nakonec proslavený Osiřelý západ Martina McDonagha v podání DS Bezchibi Brtnice, to byla vydařená tečka za letošním ročníkem TDJ. Také představení této hry, v němž herecky zazářila dvojice Martin Cejnek a Vlastimil Václavek v rolích bratrů Valena a Colemana v režii Michala Lurieho patřilo k tomu nejlepšímu, co bylo letos v Třešti k vidění.
Většině zúčastněných divadelních souborů (vyjma těch hrajících pro děti) je třeba pogratulovat k vzestupu úrovně. Organizátorům patří dík za péči o soubory, i za zázemí vytvořené pro práci odborné poroty. Městu Třešť, kraji Vysočina a Ministerstvu kultury ČR patří dík za podporu přehlídky, a zároveň za uznání, kterého se díky této podpoře neprofesionálním divadelníkům dostává.
Autor: Ladislav Vrchovský