Olomoucká Kašpárkova říše je mladistvě pohádková
Vydáno dne 24. 02. 2005
Autor: Redakce (zpravodaj@mmol.cz), Téma: Radniční listy 02/2005
--------------------------------------------------------------------------------
A to navzdory tomu, že si 4. ledna tohoto roku připomněla neuvěřitelných 85 let svého trvání. Přesně tolik let vítězí díky Kašpárkovi a dalším dobrým pohádkovým bytostem, k nimž patří Honza a jemu podobná pimprlata, dobro nad zlem, pravda nad lží a lidskost nad zlobou pekelnou.
Pohádkové loutkové divadlo Kašpárkova říše není zázrak, ale dílo nadšenců a bezmezných obětavců, kteří si z generace na generaci předávali jako štafetu loutky, divadelní kulisy, oponu i světla, zvuková zařízení a drobné technické vybavení na výrobu hromů, blesků a vichru a kteří je s pravidelností až fan-tastickou oživovali, doplňovali, rozvíjeli a předváděli vděčnému publiku. Prvním divákům Kašpárkovy říše už bylo devadesát... Kdo by před takovou olomouckou tradicí nesmekl? Zvláště, když jedinou odměnou všem, kteří loutkám zasvětili život, byl potlesk a ovace dětí a jejich nadšení z poznání, že na světě je s Kašpárkem krásně.
Počátkem Kašpárkovy říše se stalo první veřejné představení, které uspořádal 4. ledna 1920 Loutkářský kroužek odboru Národní jednoty v Olomouci-Hejčíně. Uveden byl Doktor Faust na rodinném divadélku ing. Františka Čecha. Drobná kulturní událost na předměstí, s vděkem přijatá skromným publikem, se časem proměnila ve významný mezník moravského loutkářského dění. Stalo se to zásluhou ing. Františka Čecha, zakladatele Kašpárkovy říše, významného režiséra a autora mnoha loutkových her, který stál v čele této amatérské instituce až do roku 1931.
Na Čechovo zakladatelské dílo navázali jeho tehdejší spolupracovníci. Z nich měl výrazné a hlavně všestranné divadelní nadání František Štěrba, člověk s nevyčerpatelnou režisérskou invencí, který se uplatnil jako tvůrce mnoha loutek a scénických výprav. Ty bylo nutno nejen výtvarně navrhnout, ale i vytvořit. Byl to právě František Štěrba, který divadlo ovlivňoval v dobách proměnných a často velmi svízelných. S jeho jménem jsou osudy Kašpárkovy říše spjaty až do roku 1963. Z hlediska historie Kašpárkovy říše se stal František Štěrba skutečnou legendou.
Na Štěrbův odkaz navázal Zdarek Pop a rozvíjí ho v roli principála, režiséra, výtvarníka, tvůrce loutek i výprav více než čtyřicet let, vlastně až do současnosti. Jeho celoživotní úsilí bylo oceněno, když mu byla statutárním městem Olomouc udělena Cena města Olomouce za rok 2003 v oblasti kultury.
Souběžně s těmito osobnostmi se do činnosti Kašpárkovy říše výrazným způsobem zapsali Jan Spáčil, Vojtěch Cinybulk, Svatopluk Ščudlík, Antonín Schindler, Mirka Nohelová a mnozí další. Jen zdánlivě bezejmenných bylo několik desítek. Ani v historii loutkového divadla však nemohou být zaznamenáni a připomenuti všichni.
Kašpárkova říše, ač těžiště její práce bylo v realizaci desítek inscenací, se mnohokrát stala prestižním souborem, jenž dokázal město reprezentovat jak na soutěžních přehlídkách loutkových divadel typu Jiráskův Hronov, Loutkářská Chrudim nebo festival Čechova Olomouc, tak i dokonce v zahraničí. Připomeňme alespoň úspěch souboru na XIX. Jiráskově Hronově roku 1949, na Loutkářské Chrudimi v letech 1952, 1955, 1958, 1961, 1962, 1971 a na Čechově Olomouci, pořádané jako bienále od roku 1973 dodnes.
V zahraničí se olomoucká Kašpárkova říše prezentovala v roce 1975 (NDR) a v roce 1993 ve Švýcarsku, kde uvedla německou verzi dramatizace Erbenovy pohádky O ptáku Ohniváku a lišce Ryšce.
Ani zcela nedávná minulost a současnost Kašpárkovy říše nejsou poznamenány tvůrčí únavou. V současnosti připravují členové souboru pro každou divadelní sezónu pět až sedm inscenací a stále jim ještě zůstává dost energie k přípravě a realizaci dalších ročníků festivalu Čechova Olomouc. Jako autorská osobnost se v dramaturgii Kašpárkovy říše profiluje kultivovaná básnířka Mirka Nohelová. V režii se střídají Zdarek Pop, Mirka Nohelová, Jana Werdichová a Jiří Tesařík. Ohlasy na všechny inscenace olomoucké loutkové scény obsahují vděk, respekt a uznání.
Na závěr naší drobné jubilejní připomínky dodejme, že současným zřizovatelem Kašpárkovy říše je Slovanský dům Olomouc (ing. Josef Lébr); pod vedením Zdarka Popa v něm pracuje 36 členů v průměrném věku 45 let. Za dobu své existence divadlo odehrálo 2329 představení, nastudovalo 414 titulů a přivedlo do hlediště 353 tisíc diváků.
K letošnímu jubileu Kašpárkově říši a všem jejím aktérům blahopřejeme a za jejich činnost děkujeme.
Bohumír Kolář