Vzdělávání pro obor Divadlo
rok 2019
Víkend divadelního vzdělávání
Termín: 2.-3.11. 2019
Místo konání: Divadlo Drak a Impuls Hradec Králové, Centrum uměleckých aktivit, Hradec Králové
První listopadovou sobotu a neděli jsme zorganizovali Víkend divadelního vzdělávání. Uspořádali jsme simultánně dva semináře – jeden se konal v prostorách profesionální divadelní scény Divadla Drak a byl zaměřen na Scénografii a divadelní svícení a druhý se odehrával u nás v Impulsu a týkal se Divadelní produkce. Zatímco první byl cílen na osvětlovače, výtvarníky a divadelníky zabývající se scénou, druhý byl určen pro produkční, vedoucí a jednatelé divadelních spolků a sdružení. Jedním z cílů tohoto víkendu bylo i propojení účastníků obou kurzů a sílení jejich zkušeností na společných obědech, následovala i společné hodina účastníků obou kurzů, kdy na závěr účastníci Scénografie předvedli Produkčním svoje návrhy scénografických řešení, na kterých o víkendu pracovali.
Naplnili jsme tak beze zbytku naše heslo:
PROPOJUJEME, SDÍLÍME, SPOLUPRACUJEME… MEZIOBOROVĚ …. AMATÉŘI S PROFESIONÁLY
Scénografie, scénický objekt a světlo
Místo konání: Divadlo Drak
Počet účastníků: 11
Workshop se zaměřil na uchopení divadelního prostoru s přihlédnutím ke kombinaci všech podstatných složek divadelní scénografie jako jsou: celková scénografická architektura, použité materiály a jejich vlastnosti a možnosti při použití scénického osvětlení. Vše probíhalo v Divadle Drak. Účastníci měli možnost vyzkoušet si v prostorách profesionální scény a jeho technického zázemí všechny základní druhy divadelních reflektorů a jejich vlastnosti, osahali si spoustu materiálů používaných pro divadelní scénografii, praktické míchání barev, jejich tónů a psychologického vlivu na diváka.
Lektor: MgA. Kamil Bělohlávek – výtvarník a scénograf, tvoří pro mnohá divadla v Česku i v zahraničí, v současnosti nejvíce pro divadlo DRAK, divadlo Alfa, Naivní divadlo, divadlo Minor. Vystudoval scénografii na katedře scénografie DAMU v Praze. Držitel Ceny divadelní kritiky za scénografii z roku 2017.
Divadelní produkce aneb produkční a propagační minimum
Místo konání: Impuls Hradec Králové, Centrum uměleckých aktivit, Hradec Králové
Počet účastníků: 16
Seminář byl určen pro každého, kdo někdy přiložil ruku k dílu a možná ani nevěděl, že je produkční. Rady, tipy, triky a třeba i trocha teorie z produkce, managementu, marketingu a PR divadelních projektů i tradičních “kamenných” domů. Praktická tvorba na projektech smyšlených i účastníky přinesených. Dvouhodinový blok byl vyhrazen i problematice autorského práva.
Lektoři:
MgA. Tereza Sochová – ředitelka divadla DISK. Podílela se na řadě divadelních projektů, především s uměleckou skupinou režiséra Jana Nebeského a herce Davida Prachaře. Je ředitelkou a výkonnou produkční nezávislého souboru Cabaret Calembour, o. p. s. a externí pedagožkou Katedry produkce DAMU. Mgr. Michal Zahálka – dramaturg Městských divadel pražských, překladatel z francouzštiny a angličtiny, odborný redaktor v Institutu umění – Divadelním ústavu, dříve: pracovník autorskoprávní umělecké agentury Aura-Pont.
Hlasová technika a jevištní řeč
23. listopadu 2019 a 7. prosince 2019
Místo konání: Impuls Hradec Králové, Centrum uměleckých aktivit, Hradec Králové
Počet účastníků: 32 (16 16)
Seminář se zaměřil na to, jak užívat hlasu podle skutečných možností svého těla, bez pocitu vnitřního sevření. Hlas jako vizitka těla – tělová postura v souvislostech – střed těla – dech – znělost hlasu v přirozené poloze – pohyb jako základ živosti hlasového projevu – výslovnost – slovní a větný důraz – frázování – logika sdělení – rytmus řeči – podprahová sdělení v projevu. Když mluvíme, projevujeme svou osobnost – hlas a řeč jsou naší vizitkou. Držení těla ovlivňuje dech. Hlas je jedna z funkcí dechu. Ponořili jsme se do souvislostí mezi tělem, dechem, hlasem, artikulací, věnovali se výslovnosti českých hlásek, českému přízvuku, práci s různorodým textem.
Lektor:
MgA. Eva Málková (Spoustová) - herečka, spíkr, dabingová režisérka, dabérka, lektorka hlasových disciplín a hlasová poradkyně, držitelka několika Cen Františka Filipovského za úpravu dialogu
a dabingovou režii. Vyučuje předmět Jevištní řeč na DAMU, pracuje v profesionálních divadlech jako jazykový a hlasový poradce.
Úvod do praktické dramaturgie
Termín: 30. listopadu 2019
Místo konání: Impuls Hradec Králové, Centrum uměleckých aktivit, Hradec Králové
Počet účastníků: 11
Seminář se věnoval představení dramaturgie jako inscenační složky divadelního díla. Seznámil účastníky se základními principy dramaturgického uvažování při tvorbě inscenace, účastníci měli možnost konzultovat svoje konkrétní inscenační záměry.
Lektor: MgA. Tomáš Jarkovský – dramaturg, scénárista, ředitel Divadla Drak, jako dramaturg a autor spolupracuje s Naivním divadlem, Divadlem Alfa, Minor, Jihočeským divadlem, Studiem Ypsilon, Klicperovým divadlem, Městským divadlem Kladno a slovinským LG Maribor, věnuje se také televizní scénáristice.
Jaroslav Souček