KOLIK, ČEHO, KDY A KDE
aneb
53. LOUTKÁŘSKÁ CHRUDIM V DATECH
V přehlídkovém (hlavním) programu 53. Loutkářské Chrudimi se představilo 21 inscenací 19 souborů, které byly vybrány na 8 krajských přehlídkách z celkového počtu 88 představení (z toho 63 soutěžních). Přehled jednotlivých krajských kol byl otištěn v Amatérské scéně č. 3 letošního roku.
Kromě těchto inscenací bylo možné zhlédnout dalších 13 v otevřeném programu, jedno představení polského souboru z Olešnice (Chrudimské družební město) a 7 představení v rámci zahájení a zakončení přehlídky (většinou poloprofesionálních a profesionálních souborů).
Dohromady tak odehrálo během 5 dnů přehlídky víc než 250 loutkářů něco cca 50 hodin na třech scénách i na volném prostranství.
Vzdělávací část obsahovala 10 seminářů (včetně dětského klubu), kterých se zúčastnilo 151 seminaristů vedených 16 lektory. Konkrétně to byly semináře: hra s marionetou, vedený herečkami plzeňského loutkového divadla Alfa Blankou Luňákovou-Josephovou a Martinou Hartmanovou; hlasové herectví, vedený herečkou divadelní společnosti Bořivoj Mirkou Vydrovou; autorsko-dramatizátorský seminář vedený divadelním teoretikem, dramaturgem, autorem a hercem Luďkem Richterem; seminář zabývající se inscenační praxí, který vedly vedoucí souborů Střípek a Rámus Ivana Faitlová a Zdena Vašíčková; zájemci o pouliční divadlo pracovali s Romanem a Mášou Černíkovými; scénografický seminář vedla docentka KALD DAMU Irena Marečková za pomoci herce Milana Formana; nejmenšími formami loutkového divadla se zabývala pedagožka ZUŠ v Chocni Hana Voříšková; hudební seminář pro velký zájem již z loňska zopakoval herec a muzikant hradeckého Draku Jiří Vyšohlíd a semináře pro mládež se ujal vedoucí centra volného času v Brně Tomáš Doležal spolu s Markem Jovanovskim. Dětský klub, stejně jako vloni, vedly studentky dramatické výchovy Západočeské univerzity v Plzni Hana Zimmermanová a Pavla Vitingerová.
Kromě autorského semináře a dětského klubu předvedly všechny ostatní semináře v drobných výstupech plody své práce (některé dokonce v rámci slavnostního závěru na náměstí Josefa Ressela), a to za velkého zájmu a s jednoznačným úspěchem. Artefakty scénografického semináře se podařilo vystavit v chrudimském Muzeu loutkářských kultur, kde je mohou zájemci vidět až do konce tohoto roku.
Ke vzdělávacímu programu patří i rozborové semináře, které moderoval Jiří Pokorný, dramaturg Městského divadla v Českém Krumlově.
Ocenění 53. Loutkářské Chrudimi
Lektorský sbor ve složení – předsedkyně Iva Peřinová (autorka a dramaturgyně libereckého Naivního divadla), Hana Galetková (dramaturgyně ostravského Divadla loutek), Blanka Šefrnová (hudební pedagožka a členka souboru „C“ ze Svitav), Peter Janků (t.č. režisér Slovenské televízie, výtvarník a hudebník) a Jakub Hulák (odborný pracovník NIPOS ARTAMA pro dětské divadlo) ocenil následující inscenace a soubory.
Matija Solce – cena za inscenaci Malé noční příběhy;
Divadlo DNO Hradec Králové – cena za inspirativní tvorbu;
Divadlo DNO Hradec Králové – cena za inscenaci Dr. Kraus;
Soubor (tentokrát) Harmonika z Městečka Trnávky – cena za inscenaci Ani Anička, ale Alenka;
Matija Solce – cena za herectví s loutkou v inscenaci Malé noční příběhy;
Hedvika Řezáčová ze ZUŠ Děčín – cena za herecký projev v představení Kohout šáh, kohout pádišáh, kohout chán – a tak dál… ;
Pavlína Kordová z Liberce – cena za originální interpretační výkon v inscenaci Plechové pohádky;
Soubor Gleisslers Hofkomedianten z Náchoda – cena za objevnou dramaturgii v inscenaci Škola Kristova a škola světa;
Soubory Bruncvíkové a Pidiženušky ze Svitav – cena za animaci předmětů a loutek v inscenaci Pidiženušky;
Soubor Pachýř Pačejov a Konrád Bužle – cena za dokonalé vyprázdnění.
Na celostátní mezidruhovou přehlídku Jiráskův Hronov lektorský sbor nominoval představení Malé noční příběhy (Matija Solce), Dr. Kraus (DNO Hradec Králové) a Ani Anička, ale Alenka (soubor (tentokrát) Harmonika, Městečko Trnávka). Na tutéž přehlídku pak doporučil inscenaci souboru DNO Hradec Králové Epos.