Divadelní ochotnická činnost v obci Seč na Ústeckoorlicku
Pro Databázi dle kroniky obce zpracoval Tomáš Zaplatílek, Sudslava (květen 2013)
V obci Seč se začalo hrát ochotnické divadlo až v roce 1923 z podnětu sečské mládeže, která uspořádala večírek k výročí 28. října 1918 v hostinci pana Vanického v čp. 1 ve starém sále. Program večírku byl zřejmě poučný i zábavný, konala se přednáška pana J. Mikuleckého mladšího na téma „Význam 28. října 1918“. Dle zápisu v sečské obecní kronice se večírek vydařil a účast byla veliká.
Dne 4. března 1924 byl pořádán další večírek s přednáškou pana J. Mikuleckého ml. „Dějiny našeho národa“. Na pořad přišly i zábavné kuplety a výstupy. Teprve až 28. prosince 1924 při konání třetího večírku opět s přednáškou pana J. Mikuleckého mladšího „O návratu pana prezidenta a jeho nesmrtelné práci“, byla předvedena jednoaktová hra „Shledání“ od R. Zimara, ze života ruských legionářů. Program byl doplněn o výstupy a kuplety. Tento třetí večírek byl uspořádán v hostinci pana Kvapila v čp. 33 na primitivním jevišti pouze s oponou z bílých prostěradel.
Poté nastala malá přestávka až do roku 1926. V této době ale došlo k výstavbě nového sálu a jeviště panem B. Kočím, majitelem hostince v čp. 1. V roce 1927 následně sehrála sečská omladina znovu k oslavě 28. října 1918 za vedení pana J. Mikuleckého divadelní představení s názvem: „Ať žije naše republika“ od autora Bohumila Bouška. Divadelní rekvizity byly vypůjčeny z nedaleké obce Mostku od Tělovýchovné jednoty Sokol a opona od pana Čiháka, hostinského v Sudslavě. Tímto krokem konečně došlo k naplnění myšlenky hrát v Seči divadlo. Představení se setkalo se úspěchem obecenstva a proto se začala hledat nová hra. Vybrána byla hra s názvem: „Tvrdé hlavy“. Následně pan Mikulecký sdělil ochotníkům, že ve Voděradech je na prodej jeviště, které již pan Mikulecký shlédl a doporučil je sečským ochotníkům ke koupi. Protože nikdo ze starších sousedů nechtěl na sebe vzít zodpovědnost koupě jeviště, navrhl J. Mikulecký a J. Jež, nájemce hostince čp. 1, se kterými se z ochoty vypravil Josef Novák s povozem, jeviště koupili za 750 Kč a přivezli před Vánocemi 21. prosince 1927 do Seče. Nato byla dne 27. prosince 1927 svolána schůze sečských občanů a ustaven ochotnický spolek. Zvoleni byli také následující činovníci: předseda spolku Jaroslav Vavroušek, jednatelem spolku se stal Antonín Nováček, pokladníkem František Beneš, režisérem Jan Mikulecký mladší, další členové výboru byli Tobiáš Vondráček, Josef Novák a správce divadla Antonín Podhájecký. Noví činovníci spolku současně zažádali o povolení ochotnické činnosti, které přišlo do Seče příznivě vyřízeno až 8. listopadu 1928.
Dne 6. ledna 1928 bylo poprvé sehráno na vlastním, ale dosud neopraveném jevišti divadelní představení „Tvrdé hlavy“ od A. Drábka. Následně se ochotníci usnesli jeviště opravit a práci zadali panu Šimkovi, malíři z Horního Jelení za cenu 790,- Kč. Dne 17. března 1928 byla v obci Seč uspořádána sbírka pro ochotnický spolek, která vynesla 446,- Kč. Další divadelní představení nenechala na sebe dlouho čekat, už 15. dubna 1928 sehráli ochotníci hru s názvem: „Milionářem snadno a rychle“ od J. Baldy, 18. listopadu 1928 následovaly „Květy v bouři“ od H. Luttnové-Ptáčkové, 17. března 1929 představení „Karel Havlíček Borovský“ od R. Šamberka, 15. prosince 1929 hra „Lešetínský kovář“ od T. Hubeného, 6. dubna 1930 divadelní kus „Na statku a v chaloupce“ dle Hálka napsal Mervart, 12. října 1930 předvedena inscenace „Kletba pýchy“ od V. Pospíšila, 15. února 1931 ochotnické představení „Staří blázni“ od J. L. Turnovského. Poté až 10. dubna 1932 byla nastudována hra „Černý vlk“ od M. Vrány Trocnovského, 19. února 1933 kus „Pod selský krov“ dle P. Biliánové napsal Cimler, 17. prosince 1933 se odehrálo představení „Vesnický hrdina“ od M. Babky a 4. února 1934 předvedena „Rezinka od pěchoty“ od autora Branalda.