PŘEHLÍDKA DĚTSKÉ RECITACE
TŘEBÍČ, 21. 4. 2017
Krajská postupová přehlídka dětských recitátorů Kraje Vysočina se uskutečnila v pátek 21. dubna v Městské knihovně v Třebíči. Tento skvělý nápad třebíčských organizátorů (DDM Třebíč v čele s paní ředitelkou Jarmilou Pavlíčkovou) se spojil se vstřícností a ochotou vedení místní knihovny a poskytl tak nejlepším dětským hlasům z Vysočiny velmi důstojnou a ušlechtilou kulisu.
Po tradičním přivítání Jaroslavem Dejlem a představení lektorů jsme se rozdělili na dvě skupiny. Děti z 1. a 2. kategorie se přesunuly do malého sálu knihovny., kde se nejdříve seznámily s komorním prostorem a lidmi v něm. Lektorský sbor pro 1. a 2. kategorii pracoval ve složení Marie Pavlovská, Markéta Nekudová a Jaroslav Dejl.
První kategorie
V této kategorii vystoupilo deset malých recitátorů. Tentokrát úroveň přednesu byla průměrná. Velkým příslibem bylo pouze vystoupení Ondřeje Šteidla z Nového Města na Moravě, který si dokonale pohrál s úsměvným textem Shela Silversteina K smrti dobrý koláč. Zajímavá byla jeho práce s tempem, pomlkami, napětím, pointou a vtipem. Odnesl si čestné uznání poroty a s ním ještě Ema Svobodová za interpretaci Ušatého torpéda od Jiřího Žáčka a Lucie Brigantová za Bleší cirkus Miloše Kratochvíla.
Jaroslav Dejl
Druhá kategorie
Ve druhé kategorii se objevily převážně známé texty Josefa Čapka (O pejskovi a kočičce), Karla Čapka (O psích zvycích), Věry Provazníkové (Kocour v botách), Gabriely Futové (Taky chci psa), Václava Havla (Pižďuchové spiknutí), Shela Silversteina (Toníček), Jiřího Marka (Mládě), Zdeňka Svěráka (V Čudu), Daniely Fischerové (Strakatá pohádka) a Jana Skácela (Uspávanka s loupežníky). Celkem vystoupilo deset recitátorů. Dramaturgickým omylem byl pouze výběr a drastická úprava Havlova textu. Svým přirozeným výkonem, zaujetím, vnímáním textu a kontaktem s diváky zaujaly oceněné Anna Chudobová (Daniela Fischerová: Strakatá pohádka) a Zara Honková (Jan Skácel: Uspávanka s nebojácným chlapcem), které byly navrženy na postup na celostátní přehlídku do Svitav.
Anna si velmi dobře vybrala text a byla přirozená. Pracovala dobře s dechem i hlasem. Dařilo se jí svým textem vytvářet v mysli posluchačů obrazy. Zara zaujala lektorský sbor zejména citlivým přednesem notoricky známého textu. Dobře pracovala s pauzami, její projev byl přirozený a kultivovaný.
Cenu poroty získaly Jessika Adamcová, Amálie Tumová, Tereza Stehlíková.
Vnímaví diváci a posluchači z řad rodičů a pedagogů mohli o přestávce nahlédnout do útulných prostor knihovny. Krajské kolo recitační soutěže v Třebíči provázela přátelská atmosféra. Vzájemně jsme se mohli inspirovat a těšit radostí. Do budoucna přejeme dětem krásné zážitky s uměleckou literaturou a pedagogům dramaturgickou objevnost a radosti při práci s texty.
Markéta Nekudová
Třetí kategorie
Ve třetí kategorii vystoupilo 10 recitátorů (5 chlapců, 5 děvčat). Převážná část vybraných textů byla prozaická. Objevily se i náročnější texty, které bychom spíše čekali u starších (Seifert, Palla, Green a další). Pro interpretaci se ukázaly být oříškem oblíbené texty dětských deníků (Jim Benton: Můj milý deníčku; Sue Townsendová: Tajný deník Adriana Molea). Publikum i odbornou porotu nakonec nejvíce zaujali: Jan Prosecký (Shaun Taun: Vyrob si domácího mazlíčka, Sue Townsendová: Tajný deník Adriana Molea) a Šimon Škrdla (Shel Silverstein: Klaun Konrád, Pavel Šrut: Lichožrout). Jan svůj první text, který je v námětu spíše mozaikou, uchopil tak, že jej posluchačům nabídl v uceleném a smysluplném celku. Šimon pak v obou svých textech bravurně pracoval s napětím, uměl si udržet pozornost publika a dobře gradačně podržet pointu.
Čestné uznání za kultivovaný přednes udělila porota Adéle Řičánkové.
Čtvrtá kategorie
Ve čtvrté kategorii soutěžilo také 10 recitátorů (4 chlapci, 6 děvčat). Převažovaly zde básnické a spíše kratší texty. Ve dvou případech šlo dokonce o texty písňové (J. Dědeček, Kašpárek v rohlíku). Někteří interpreti se odvážně pustili do předloh s vážnějším kontextem (J. Skácel: Modlitba, J. Wolker: Těžká hodina, K. J. Erben: Lilie), ale ne vždy se jim podařilo tuto vážnost přenést i na posluchače.
K postupu zde porota doporučila Martinu Markovou (M. Kratochvíl: Prázdniny blbce č. 13, R. Daniel: Příběhy z blízka i z dáli) a Danielu Vodičkovou (Tui Sutherlandová: Nožičky, Ernst Jandl: Lehké znepokojení). Při přednesu obou vybraných textů předvedly velkou škálu prostředků své všestranné vybavenosti. Ve výsledku jsme pak byli svědky velmi kvalitního přednesu. To platilo i pro výstupy Terezy Júnové a Radima Plocka, kteří za svůj výkon obdrželi čestná uznání.
Vystoupení posuzovala porota ve složení: Tomáš Doležal (Brno), Kateřina Mrkosová Petrlíková (Žďár nad Sázavou) a Hana Laštůvková (Třebíč).
Tom Doležal