RUDÍKOV o.Třebíč
Podle retrospektivního zápisu v rudíkovské kronice začala ochotnická činnost v roce 1919 – rudíkovská mládež pod vedením učitele Leopolda Holánka hrála v přírodě hru Janošík. V obci byly dva spolky, které se divadlu věnovaly – Sokol a Orel. Členové Sokola hráli v hostinci U Krulů, členové Orla v hostinci U Jurů, na jevišti, které se muselo stavět. Po postavení sokolovny a orlovny se hrálo v jejich prostorách. V sokolovně nacvičoval hry pan Ludvík Pažourek, v orlovně pan Antonín Chalupa.
V průběhu 2. světové války divadelní činnost ustala – obnovena byla až po r. 1945. Vedle souborů Sokola a Orla hrály i děti pod vedením ředitelky školy Marie Plachetské. V roce 1952 byla zrušena TJ Orel a divadlo se hrálo jen v sokolovně. DDS ZŠ Rudíkov hrál v letech 1968 - 1971 a školní děti pak hrály nepravidelně i později.
V roce 1971 vznikl soubor při organizaci SSM, jehož vedení se ujala Emilie Školařová, divadlo se hrálo i pod hlavičkou místní Osvětové besedy /19881 - 1988/. Ochotnické divadlo v obci skončilo posledním představením hry Kopretinka 28. června 1989. (Štěpánková)
Zpracováno na základě vzpomínek Anežky Střechové /retrospektivní zápis v obecní kronice/, kronikářky Rudíkova.
1919 zahájili divadelní ochotníci Jánošíkem, představením v přírodě. Divadlo hrála TJ Sokol / U Krutů/ a TJ Orel /U Jurů/. V polovině 20. let hráli divadlo i žáci školy. Po 1945 obě organizace obnovily činnost. Měly dobře vybíraný repertoár český klasický i moderní, hráli i operety. Aktivní byla opět i škola. Ročně učitelé s žáky nastudovali obvykle 2 hry. 1952 byla TJ Orel zrušena, vybavení divadla přešlo do Sokola. Divadlo s dětmi začali hrát i učitelé z nově otevřené střední školy. Ve výběru repertoáru nechyběly i nové hry současných autorů. 1971 začala hrát skupina mladých v SSM. V prvním roce uvedli Pyšnou princeznu a Chudáka manžela. V dalších letech Charleyovu tetu, Pohádku o zakleté Zlatovlásce, Posledního muže, Popelku, školní mládež Zapomenutou studánku. Ochotníci hráli pod Osvětovou besedou /Lakomec, Jitřní paní, Divá Bára, Její pastorkyňa, Potštejnská romance.../. 1989 generační proměnou ochotnické divadlo v místě skončilo. (JM)
Na zač.2O.stol. hrál divadlo Sokol a Orel. V létě v přírodě (1919 Jánošík) v zimě na rozkládacím jevišti. Do zákulisí vchod oknem ze silnice. V novostavbě sokolovny pevné jeviště. Po osvobození obnovena činnost. Orel: (Stilmondský strosta, Národ pod křížem, Zvíkovský rarášek, Paní mincmistrová, Lucerna , RUR i operety Na tý loucezelený, Dražba na nevěstu aj. ) Sokol: Vrah, Na rodné hroudě, Zelené království aj. Každoročně 1-2 hry nacvičila škola. Soubor Osvětové besedy uvedl: Lakomec, Jitřní paní, Potštejnská romance, Divá Bára, Její pastorkyňa. Divadelní činnost umdlela 1989. (JV)
Anonym: Moje vzpomínky na divadelní činnost. In: Kronika obce Rudíkov, zápis za rok 1989.
Opis kART
DS OB Zbořilová s.8
ÚMDOČ 1923: Kr. d. o. ÚMDOČ 1924: O.s.Rodná Hrouda
Adresář 93: DS