Škola základů činoherní režie ADA navázala na režijní školu Svazu českých divadelních ochotníků, která probíhala v letech 2014-2016. Jejími odbornými garanty byli František Zborník a Petra Richter Kohutová, přednášejícími profesionální umělci a pedagogové.
Hlavním předmětem byla stanovena dramaturgicko-režijní příprava inscenace. Vzdělávací projekt počítal s doplňujícími předměty (v závorce uvedeni zamýšlení hlavní pedagogové): Dějiny divadla (František Zborník a Petra Richter Kohutová), Základy dramaturgie (Petra Richter Kohutová), Základní režijní postupy (František Zborník), Jevištní řeč (Jana Procházková, Jaroslav Kodeš), Pohybová příprava herce (Martin Pacek), Světlo a zvuk (Pavel Hurych), Scénografie (Petr Kolínský), Kostým v inscenaci (Jana Stejskalová), Líčení (Renata Grolmusová) atd. Hlavní předmět i doplňkové řemeslné dovednosti byly vyučovány jak formou přednášek, tak především praktických cvičení se zadanými domácími úkoly; s tím související schopnost reflektovat viděné byla rozvíjena průběžně, zejména prostřednictvím návštěvy krajských a celostátních přehlídek a diskusí následujících po jednotlivých představeních (počítalo se se spoluprací např. Rudolfa Felzmanna, Aleše Bergmana a dalších). Ve druhém školním roce bylo záměrem uskutečnit dovoz inscenací, které realizovali frekventanti se svými soubory, do místa konání školy (Bystřice).
Škola byla realizována od podzimu 2017 do léta 2019, tedy po dva školní roky. V každém ročníku se uskutečnilo 10 seminářů, a to vždy jako víkendová setkání od pátečního večera do nedělního dopoledne. Jedno setkání představovalo cca 20 učebních hodin. Začátek, pokud nebylo dohodnuto jinak, byl v pátek v 18:00 a konec v neděli ve 12:00 hod.
Bližší informace viz přílohy.