NEČÍN o.Příbram
Ze záznamů v místní kronice není zcela jasné, kdo a kdy byl prvním iniciátorem divadelních představení v obci. Jisté je, že tuto činnost provozovalo několik organizací: jednak místní škola, dále TJ Sokol, Osvětová beseda a existoval prý i spolek divadelních ochotníků, o němž ale existuje jen velmi málo písemných zpráv.
Škola uspořádala první představení v zimě školního roku 1903/1904 pod vedením faráře Prokopa Holého - hru Očarovaná pradlena. Od té doby hovoří záznamy o devatenácti představeních, organizovaných školou. Mimo to sehráli sami školáci 4 představení ve školním roce 1917/1918, další prý také odrůstající mládež. Školní děti a mládež zde hrály divadlo prokazatelně do roku 1946, kdy v Nečíni byla zřízena měšťanská škola, rozdělená později na národní a střední školu. Většinou šlo o pohádkové hry a např. při příležitostech výročí vzniku republiky apod. to byla představení her s vlasteneckým námětem.
V místní škole se provozovalo i loutkové divadlo - přinejmenším v letech 1920-1936, a peníze, získané z těchto představení šly též na bohulibé účely (na léčbu tuberkulózy, na učebnice pro chudé děti, na hladovějící Rusko r.1921, apod.).
Roku 1921 byl z iniciativy F.Boušky v obci založen Osvětový sbor. Ten pořádal hlavně přednášky a besedy, ale součástí jeho činnosti byla i tři uskutečněná divadelní představení (jedno r.1927 a dvě v r.1931).
Ochotnický soubor jako takový v Nečíni sice existoval, ale záznamy jsou o něm vedeny jen sporadicky, jen o třech představeních - r.1922, 1923 (Paličova dcera), 1931 (hra Jindra). Výtěžky souboru byly věnovány např. nově vznikajícímu Sokolu, dále hasičskému sboru či na knihy pro školu. Divadlo hrál i dorost Čsl.červeného kříže.
Nejpodrobnější a patrně nejúplnější jsou zprávy o ochotnické činnosti dramatického odboru Tělocvičné jednoty Sokol, poněvadž příjmy ze vstupného byly jediným přínosem pro pokladnu této organizace. Dramatický odbor byl ustaven r.1922. Divadlo se hrálo v hostinci B.Vandase na provizorním jevišti. To bylo r.1937 vystřídáno jevištěm trvalým.
Sokol pořádal přinejmenším 1-3 představení ročně, alespoň tak lze soudit dle záznamů v sokolské kronice. V letech 1922-1941 to byly kupř. kusy, jako Návrat českého legionáře, Otcovrah, Do Ameriky, Kandidát ženitby, V červáncích svobody, Plukovník Švec, Na horské faře, Jízdní hlídka, Lucerna, Poslední muž, Naši furianti, Noc na Karlštejně, Václav Hrobčický z Hrobčic, atd. V dubnu roku 1941 měla být hrána ještě Madlenka z kovárny, ale 12.4.1941 byla zastavena činnost všech sokolských jednot, a představení 4 hodiny před jeho začátkem zakázáno. Uskutečnilo se prý o měsíc později - pod hlavičkou Osvětové besedy. Podobným způsobem pak ochotníci sehráli ještě např. hry Ta naše písnička česká či Kolébka.
Po 2.světové válce divadelní aktivity TJ Sokol zřejmě upadají - zápisy jsou jen z r.1947, kdy byl do obce zaveden elektrický proud a ochotníci mohli využívat elektrické osvětlení (hry Bělouš a Nezapomeneš) a potom až v roce 1955 (Jiráskův Otec, Gogolova Ženitba), r.1958 (Goldoniho Mirandolina), 1959 (Jen na lékařský předpis).
V roce 1967 byl podle kronikáře obce vybudován nový sál s jevištěm, ale to už ztratili občané o ochotnickou činnost zájem. (Velemanová)
PEJKAL, J.: výpis z obecní kroniky, OkÚ, OkM Příbram