Pod heslem „starosta“ naleznete v encyklopedii vydané Československou akademií věd v roce 1987 toto: „Starosta = první představitel obecní samosprávy v českých zemích od 19. století do roku 1945. Je zajímavé, že to „do“ platilo pouhé tři roky, protože potom byla funkce starosty obnovena.
Dá se říci, že voliči obce Hovězí měli šťastnou ruku. Jak první porevoluční starosta Jaroslav Orság, tak současný Antonín Koňařík byli a jsou jakýmisi spiritus agens, což ve volném překladu znamená řídící, vůdčí duch, hybatel či iniciátor.
Miroslav Kašpar, Hovězský divadelní zpravodaj 2005
Proč rád jezdím do Hovězí? Mohl bych jednoduše napsat, že jezdím do Hovězí rád proto, že jsou tady dobří lidé a byla by to pravda. Ale kvůli tomu sem nejezdím, jezdím sem kvůli divadlu.
A jak to s ním v Hovězí vypadá? Hraje se zde už víc jak sto let pod mnohými hlavičkami, nejčastěji pod Orlem a Sokolem, ale vlastně zas ne tak často, občas s dlouhými přestávkami a od roku 1965 vlastně už vůbec. Tak proč se mi Hovězí jeví jako ves divadlu zaslíbená?
Jednoduše proto, že se tak v posledním desetiletí chová. Nově začala v obci hrát divadlo někdy v roce 1997 Křesťanská mládež, pak v tom pokračoval divadelní spolek Na ploše a nyní v tom pokračuje divadelní spolek TRAPAS. A nejen to. Navíc se zde v letech 1988 – 2000 konala krajská soutěž s postupem na Popelku Rakovník a nyní se zde konají Dny valašského divadla v Hovězí, což je vlastně neoficiální okresní přehlídka ochotnických divadel od divadla loutkového, přes divadlo dětské a mládežnické až po to dospělácké…
Josef Fabián, Hovězský divadelní zpravodaj 2005
Zapeklitá komedie v podání studentů Masarykova gymnázia Vsetín byla dalším příjemným překvapením pro všechny, kteří znají režisérské řemeslo Miroslava Urubka. Kromě svých pedagogických povinností na gymnáziu se rok co rok věnuje svým studentům, hercům divadelního souboru, za vydatné pomoci svého bývalého studenta – herce a nyní kolegy Martina Metelky…
Jiřina Kašparová, Hovězský divadelní zpravodaj 2005