1991 zal. v hostinci Na Zóle Divadelní společnost Větřák, ved. J. Vrba. Jednoaktovky, autorské divadlo, folklorní programy, udržování tradic, recese. 35 členů, až 12 akcí ročně.
V době založení Větřáku šlo především o to, udržet a uchovat v Pivíně tradici Masopustu, který od roku 1968 v Pivíně organizovala pivínská omladina pod hlavičkou ČSM a později SSM. Rozpadem této organizace hrozil zánik tradice, jež přežila i normalizaci v sedmdesátých letech. K pěti průkopníkům se velmi rychle přidali další nadšenci, většinou mladí lidé.
1992 - v únoru - hned po Masopustu začal Větřák Pivín organizovat v obci další kulturní akce. Zejména stavění a kácení máje bylo v devadesátých letech velmi oblíbené. Dokonce po dobu několika let na žádost města pořádali pivínští ochotníci stavění a kácení máje ve městě Prostějově.
Divadelní představení realizovaná souborem převážně v v zimních měsících si získala velkou přízeň nejen u pivínských diváků, ale i v okolních vesnicích. Soubor hraje většinou autorské texty svého vedoucího Jiřího Vrby, různé skeče a parodie nebo hry Járy Cimrmana. Členové souboru provázejí vystoupeními také různé společenské akce v Pivíně a okolí. Žádná svatba některého mládence nebo děvčice z Větřáku se bez jejich vystoupení neobejde.
2005 Pivín, DS Větřák, Divadlo Járy Cimrmana: Dobytí severního pólu. Naprostý novic divadelních přehlídek si do repertoáru zařadil kousek Divadla Járy Cimrmana (a ne poprvé) Dobytí severního pólu, ale absentuje tu jakákoliv snaha po vlastní výpovědi.
Společnost má asi pětadvacet členů, jež se neustále rekrutují z dorůstající mládeže, zatímco zasloužilí ženáči pomalu odpadají. Na Větřák však nedají dopustit. V posledních letech pořádá Větřák Pivín během roku již pravidelné akce – rok začíná tradičně Masopustem – v Pivíně zvaným Ostatke. 30. dubna pak v parku velká a oblíbená akce pro děti Slet čarodějnic. Tento den také omladina staví Májku. Poslední neděle v květnu je vyhrazena kácení máje. Za ranního kuropění některou sobotu koncem května nebo začátkem června se sejdou pivíští sekáči na Koseni lóke. Koseni lóke je akce veskrze pěvecko-sekáčsko-pijácko-romantická. Koncem června pak na ukončení školního roku soutěžní odpoledne pro školáky Hod školní brašnou. Poslední sobota v srpnu je již po devět roků vyhrazena pivínské Domlácené.
Domlácená - je vždycky menší autorské divadelní představení jako např. Hospodářův sen, Příchod RA, Co si doma zapálíme, to si sami uhasíme apod. Následuje tradičně vystoupení Hanáckého souboru Klas Kralice na Hané a taky neopakovatelný Vémlat mlatičkou zn. Wichterle – Kovářík z roku 1937.
Dne 28. září každým rokem se na poli u Bílého kříže za dědinou sejdou děti s rodiči a probíhá zde velmi oblíbená Drakiáda. Někdy se zdá, že tato akce baví víc rodiče jak děti. 7. listopadu každým rokem si pivínští ochotníci spolu s dalšími občany obce připomínají lampiónovým průvodem k přenosnému pomníku V. I. Lenina doby již minulé.
V podzimních měsících připravují divadelní představení, které sehrají vždy na Mikuláše nebo o Vánočních svátcích.
Zatím největší pocty se Větřáku dostalo, když dne 9. 12. 2004 a pak 28. 3. 2007 měli možnost zahrát celovečerní představení v Městském divadle v Prostějově. Byl to pro celý soubor Větřák a tím i pro jeho všechny příznivce velký svátek. Dokázali zaplnit divadelní sál v prostějovském Národním domě.
2014 - podle Karla Čapka a Zdeňka Svěráka: Lotrando a Zubejda. Účast na KP Hanácký divadelní máj, Němčice nad Hanou.¨
2021 - Strejček Křópal s Jozéfkem Melhobou. Účast na Hanácký divadelní máj, Němčice nad Hanou.
2022 - J. Cimrman, L. Smoljak, Z. Svěrák: České nebe. Účast na Hanácký divadelní máj, Němčice nad Hanou - čestné uznání Václavu Horákovi za roli J. A. Komenského.