1927-1929 - Režisérské kurzy Ústřední jednoty dělnického divadelního ochotnictva československého se sídlem v Plzni, Plzeň, Domažlice, Blovice

Začátek: 1927
Konec: 1929
Pořadatel:
Ústřední jednota dělnického divadelního ochotnictva československého se sídlem v Plzni
Ústřední jednota dělnického divadelního ochotnictva československého se sídlem v Plzni pořádala režisérské kurzy. Byly realizovány v průběhu šesti nedělních dopolední vždy po 4 hodinách, tj. obsahovaly 24 učebních hodin. Posluchači po závěrečné zkoušce obdrželi průkaz o absolvování kurzu.

Obsah výuky v jednotlivých učebních dnech:
1. Stručný výklad dějin divadla, divadelní literatury a jednotlivých druzích her. Přehled her zvláště způsobilých pro dělnické ochotnické spolky. Úkol a podstata divadelní kritiky a poslání dělnického divadelního ochotnictva.

2. Nauka o hlasu, deklamaci a recitaci. Posluchači byli seznámeni se základy divadelní mluvy, správného přízvuku, modulaci a plastice slova. Teoretický výklad byl doprovázen praktickými recitacemi.

3. Herecké umění: jak vzniká herecký výkon, studie role, technika hry, význam a používání mimiky při hře, chování se na jevišti. Teorie ponejvíce ustupovala praktickým ukázkám.

4. Nauka o režii divadelní hry. Spolupráce básníka a režiséra. Vnitřní a vnější režie. Režie produkční, umělecká, tendenční, symbolická. Režie jednotlivce a režie kolektivní. Práce režiséra s ochotnickým souborem. Volba hry, rozdělení rolí a provádění zkoušek. Problém souhry, začátku a konce hry. Úprava divadelní knihy pro režii.

5. Scénování. Vývoj divadelní scény. Účel scénování. Scéna realistická, symbolická, náznaková. Rozeznávání stavebních slohů. Používání látkových závěsů. Zařízení jeviště. Osvětlení. Zvukové efekty. Zhotovování a používání dekorací. Opony atd.

6. Divadelní líčení (maskování). Proč se maskování používá. Druhy líčidel. Líčení pro přírodní a umělé osvětlení. Používání vlásenek, zhotovování vousů. Masky historické a charakterní. Hygiena. Závěrečná hodina: zkoušky účastníků kurzu.

V letech 1927-1929 byly z pěti proponovaných kurzů uskutečněny tři:
– v Plzni za účasti 83 posluchačů;
– v Domažlicích za účasti 27 posluchačů;
– v Blovicích za účasti 39 žáku.
Lektoři:
BENÍŠKOVÁ, Otýlie
BLAHNÍK, Vojtěch Kristián
ČUŘÍN, B.
HEIN, František
HORSKÁ, Běla
KOČANDRLE, L.
SKUPA, Josef, prof.
VOVES, Václav
Posluchači:
83 posluchačů v Plzni
27 posluchačů v Domažlicích
39 posluchačů v Blovicích

K závěrečným zkouškám se dostavilo 107 posluchačů, z nichž vykonalo 19 posluchačů zkoušky s prospěchem výborným.
Bibliografie:
Časopis Divadelní ochotník, Orgán Ústřední jednoty dělnického divadelního ochotnictva v Plzni, Ročník VI., Plzeň 23. 2. 1929, č. 2, Režisérské kursy, str. 18-19.

Časopis Divadelní ochotník, Orgán Ústřední jednoty dělnického divadelního ochotnictva v Plzni, Ročník VI., Plzeň 20. 3. 1929, č. 3, Zpráva režisérské rady, str. 40.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?

Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.

Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.

Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':