MACHALÍKOVÁ, Jana: Krajská divadelní přehlídka Dětská scéna Třebíč, 3.4.2007. Dětská scéna, č. 0.

DIVADELNÍ PŘEHLÍDKA TŘEBÍČ 3. 4.
Třebíčský divadelní „maraton“ vypukl již v 8.15 ráno. Měli jsme možnost zhlédnout od 8.30 do 15.30 dvanáct představení, jejichž úroveň nijak nepřesahovala hranice školního divadla. Divadelní ambice mělo jen několik souborů, ale i ty mají ještě hodně práce při hledání divadelních prostředků jevištního sdělení. Lektorský sbor se rozhodl ocenit ty soubory, které měly k divadelní inscenaci nejblíže a u kterých zároveň práce v souboru zachovávala jejich přirozenost na jevišti.

Čestné uznání jsme předali DS Hadřík ze ZŠ Havlíčkova Jihlava (ved. Jana Krásenská a Alena Hromádková) za představení Kozlátko a tři kozy v němž děti jednaly přirozeně a byla patrná dobrá vybavenost členů souboru. Dramaturgie přesně respektovala věk a vybavenost dětí.

Další čestné uznání obdržel DS Pod Maskou ze ZUŠ Žďár nad Sázavou (ved. Jana Mifková) za představení O Hanině, ve kterém děti pracovaly s pověstí z Vysočiny a vložily do představení vlastní invenci,

DS Hadr ze ZUŠ Havlíčkova Jihlava (ved. J. Krásenská a A. Hromádková) za představení Květinové městečko, v němž se soubor pokusil využít loutkové divadlo (hra rukou) k obohacení příběhu nejen vizuálně, ale i významově.
Na nominaci do širšího výběru jsme navrhli

DS Rarášek ze ZŠ Na Kopcích Třebíč (ved. Stanislava Mrenicová) s inscenací Ikarův pád. V představení byla jako inscenační prostředek použita prádelní guma, se kterou děti pohybově pracovaly. Rozehrávání příběhu přes natahování a smršťování gumy mělo ale i svá úskalí. Divák si především po chvíli položil otázku, proč byl použit zrovna tento prostředek a jak souvisí s tématem představení.

DS Sluníčka ze ZŠ Benešova Třebíč (ved. Zdeňka Marečková) jsme do širšího výběru navrhli s drobničkou Čas. Je to autorská krátká básnička, v níž děti pohybově rozehrávají hodiny a jejich vlastnosti. Přestože děti měly sklon k mechanické deklamaci textu v kolektivních pasážích, působilo minipředstavení hravě a uvolněně.

Měli jsme možnost setkat se znovu (podobně jako v minulých letech) s pokusy o tzv. velké divadlo se zpěvem, okázalými scénami a nezřídka autorským vstupem samotných aktérů. Nechci tyto soubory jmenovat, protože v diskusi po vyhlášení jsme si o všem s vedoucími souborů popovídali. Reakce vedoucích byla překvapivě vstřícná. Výjimku tvořila vedoucí souboru, který vystoupil s pokusem o muzikál. Ta připomínky slyšet nechtěla a její obrana nabývala až útočného charakteru.

Celá přehlídka byla technicky velmi dobře zorganizována. Soubory se střídaly v jednotlivých prostorech, a tak nevznikaly velké prostoje. Jen je škoda, že diváci sice obdrželi časový harmonogram, ale místo názvu představení tam bylo uvedeno, kdo hraje. A tak se diváci neměli šanci předem dozvědět jak se představení jmenuje. Myslím, že takový program přispívá víc k rivalitě mezi školami, než k divadelní atmosféře. Protože přehlídka pak probíhá v duchu „podívame se, co předvede ta která škola“ a ne „jdeme na pohádku o…“.
Jana Machalíková
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?

Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.

Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.

Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':