ČERNÍK, Roman: Chotěšovské slunce svítilo zvesela

Plzeňské centrum JOHAN, po loňské, velmi příjemné zkušenosti s chotěšovskými spolupracovníky (základní školou, osvětovou besedou a obecním úřadem, nabídlo třídenní (12.-14. dubna 2003) tvůrčí setkání dětských divadelním souborům z obou západočeských krajů právě v tomto městečku s dominantou barokního kláštera. Ve třech uplakaných a chvílemi ještě
chladných dubnových dnech se v Chotěšově představilo 11 inscenací, jež se lišily věkem aktérů, zpracovanými tématy i využívanými jevištními postupy.
Lektorský sbor (Dana Jandová, Václavka Křesadlová, Ajka Pospíšilová a Roman Černík)
se ve třech otevřených, věcných a kultivovaných diskusních blocích společně s vedoucími hrajících souborů snažili dobírat odpovědí na otázky, jež představení nabízela. Letos bylo skutečně o čem diskutovat. Především u představení tvořených dětmi mladšího věku:

„Noviny včera i dnes“ dramatického kroužku při 1. Základní škole v Plzni (vedoucí Michal Vybíral),
„Černá pohádka z komína“ souboru V koši plzeňské 1. Základní školy (vedoucí Ivana Říhová)
se ukazovala jak podstatné je pro sdělení osobní vybavenost aktérů a dobrá dramaturgická příprava. Právě nedobudovaný sled vystavených situací neposkytl hrajícím dětem jistotu a neochránil je před přehráváním.

Dobře zvolený text drobničky „Listonoš“ souboru ZUŠ ze Kdyně (vedoucí Dana Žáková), nabídl jednoduchou, ale čistou dramatickou situaci adekvátní této věkové kategorii a zkušeností dětí. Inscenace se opřela o tradiční prvky divadla vyšlého z dramatické výchovy. Působilo hravě, lehce, čistě, ale doporučeno bylo ještě více těžit z možností příběhu pro jevištní akce, jednání.

Ukázkou ukázněného výkonu, jehož lze i v této věkové kategorii dosáhnout nabídl divákům Petr Šmíd z 5. ZUŠ v Plzni (spolupráce Michal Vybíral): v řemeslně dobře připraveném pantomimickém sóle „Cestující ve vlaku, které bylo doporučeno na národní přehlídku do Trutnova, pro výjimečnou v divadle hraném dětmi ojedinělou kvalitu pohybové techniky (řemesla), pro schopnost udržet napětí představení i komunikaci s diváky.

Druhou skupinou chotěšovských představení tvořila ta věkem aktérů patřící na druhý stupeň.
Inscenace souboru Trn (Kynšperk nad Ohří) – „Princezna na hrášku“ nebo „Tulka“ souboru František I (ZUŠ Františkovy Lázně), ale také „Fáma“ ( ZUŠ Domažlice, Dana Žáková) se opíraly o převzatý už hotový text, využily řadu zajímavých scénických prvků, ale především, vlastní jednání, budování dramatických situací ještě pokulhávalo. Velkým zklamáním pro mnohé bylo představení soukromé plzeňské Školy muzických umění Mario. Jejich naivní, nesourodé pásmo „Paní, vy už zase ječíte“ evokovalo téměř padesátá léta.

Pohlazením na duši lektora byla obě představeni ostrovského Hop - Hopu (vedoucí Irena Konývková). Precizovaný zpěv, práce s prostorem i jevištním obrazem. K tomu osobitý ostrovský jazyk to byly atributy divácky i lektorsky výrazně přijatých inscenací. Ostrovské dívky v představení „Za tebou", pásmo z veršů čínské poezie, bylo velmi přínosné dramaturgickým výběrem - text je adekvátní aktuálnímu věku dozrávání aktérek. Problémem představení je však užívání vnějších znaků, které mají navodit atmosféru prostředí Číny. Udržení těchto znaků bývá i na úkor plnosti sdělení poezie. Rozhodně se však jedná o ojedinělý jevištní pokus. Také druhé ostrovské představení, tentokrát v podání tří starších chlapců, "Naslouchej", osobité a jevištně (obrazně) vtipně pointované zpracování předlohy Zdeňka Malínského, využívá divadelní zkratku, činoherní i loutkové herectví, postupy "divadla malé formy". Celé představení je pro aktéry i diváky živé, hravé, přítomné, komunikující, pracuje s divákovou pozorností tak, že zažijeme "setkání" jeviště a hlediště. Zajímavé je, jak toto chlapecké představení zvládá jak křehké něžné momenty, tak i mužskou dynamiku.
Johanovští organizátoři i letos uplatnili svůj model přehlídky proložené dílnami pro dětské účastníky. Dílny opět připravili a také vedli studenti Ateliéru dramatické výchovy Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni. V šesti skupinách se v přestávkách mezi představeními mohly děti vydat za dobrodružstvím tajemné planety, za neprobádanými zákoutími místního kláštera, nebo pronikat do tajů fyzické improvizace. Studenti také pomáhali s technickými a organizačními úkoly, s veselou zvládali i obsluhovat v malém občerstvení. Soudě podle zachycených ohlasů byly i letos děti velmi spokojeny. Studenti také v sobotu večer připravili tradiční společenský večer s hudbou (tentokráte dokonce živou) a tancem. Jistou příjemnou novinkou byla účast dětských i dospělých pozorovatelů ze souborů, které zatím s představením z různých důvodů nedojely. Letos také do hlediště regionální přehlídky našla cestu i řada místních diváků - včetně chotěšovské paní starostky. Přehlídka byla reflektována místními a regionálními médii (Plzeňský deník, regionální příloha MF Dnes, dva živé vstupy odvysílal i ČRo Plzeň).

Ačkoli letošní deštivý duben trochu protiřečil usměvavému logu a jménu přehlídky, úsměvy spokojených účastníků se ani letos z tříd a chodeb nebo prostor osvětové besedy nevytratily. I proto patří dík všem, kteří přehlídku podpořili: IPOS-ARTAMA, MK ČR, odbor kultury Plzeňského kraje.
Roman Černík
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?

Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.

Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.

Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':