Želetava, Excerpce pro MČAD 1998-2002

ŽELETAVA o.Třebíč
V roce 1880 byl v Želetavě založen hasičský spolek, v roce 1908 TJ Sokol, které se věnovaly ochotnické činnosti. Po vzniku Československé republiky založili ochotnický kroužek i želetavští živnostníci a o prázdninách hráli studenti.
V období Protektorátu se hrálo pod hlavičkou okupanty trpěného Národního souručenství. Po válce hrával Sokol, Svaz mládeže, hasiči, Osvětová beseda a školní děti. Nejdřívě se hrálo v pivovarském sále, v roce 1925 si vybudovali živnostníci jeviště v přízemí radnice. Hrálo se i v dalších sálech a nakonec v sále nového kina. Několik představení bylo uvedeno v přírodě – u Havlišova mlýna, v Sokolské zahradě a v pionýrském táboře u Mrákotína.
Nejčastěji divadelní činnost organizovali učitelé a ředitelé místní školy.
V roce 1933 se začalo hrát i loutkové divadlo, které s dětmi připravoval ředitel školy Josef Kopeček. Na zvětšeném jevišti se hrálo ještě po válce.
Školní divadlo po válce organizovali učitelé – mj. Marie Juránková, Květa Krotká-Vodičková a Dagmar Tesařová /poslední představení nastudovala v roce 1980/.(Štěpánková)
Zpracováno podle publikace Z historie želetavského divadelnictví
VRÁNA, B.: Z historie želetavského divadelnictví. Želetava, Místní lidová knihovna 1997. 28 s.


1880 hráli hasiči
1908 hrál Sokol
po 1918 zal. ochotnický kroužek,
o prázdninách hráli místní studenti
1876 - 1983 série kvalitních her i na zájezdech, na festivalu Tylových her v Praze 1983 prvenství. MLK vydala brožuru 28 s. o práci ochotníků - uvedeno 250 her.
VRÁNA, Bohumil: Z historie divadla v Želetavě. Horácké noviny 25.4.1997 kART
Po 1938 hráli pod Národním souručenstvím. Od 1945 hrál divadlo Sokol, živnostníci, hasiči, SČM, OB a jiné kroužky. Také školní divadlo. Hrálo se na radnici, v Kopalově hostinci, v pivovaře a nakonec v novém kinosále. Dvakrát hráli v přírodě. Existovalo i loutkové divadlo. Poslední léta OS 1976 – 1983 byla sérií kvalitních her, s nimiž zajížděli do 17 okolních míst. 1983 na minifestivalu Tylových her v Praze získali 1.místo. Nástupem televize ochotnická činnost skončila, zájem o divadlo se projevil v zájezdech do Horáckého divadla a do pražských divadel. /JM/
VRÁNA, Bohumil: Z historie divadla v Želetavě. Horácké noviny 25.4.97. Zde upozornění na brožuru, vydanou k tématu Místní lidovou knihovnou v Želetavě. 28 str.Adresář 93: DS
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?

Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.

Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.

Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':