Prštné, Excerpce pro MČAD 1998-2002

PRŠTNÉ o.Zlín
Spolek divadelních ochotníků Tyl (existoval v letech 1940-52) (Bednářová, Kuslová)
Sbírky:
1944 - spolek místních ochotníků nastudoval dvě hry, z nich jednu autorskou (L. Mareček: Alenka).
1944 - uvedena další hra, trampská veselohra Sluneční paseka.
1942 - místní ochotníci hráli celken 7 titulů (Moliére: Bohatý chudák, V. K. Klicpera: Divotvorný klobouk). Režie např. Ludvík Mareček a J. Hlubík).
Školní kronika:
1925 - v prosinci hráno žákovské představení "Frantíkovy trampoty" pod vedením tř. učitele.
1926 - dětské divadlo "Nanynka y Týnce".
1927 - žáci hráli před Vánocemi pohádku o třech dějstvích "Zlatá husa".
1929 - žáci uchystali k Svátku matek představení "Za čarovným květem".
(Kuslová)
Loutkáři:
1947 - loutkové divadlo ve škole. V témže roce byla na popud místní organizace založena prštenská scénka. Skládací scéna zakoupena od malenovských loutkařů. Loutky vyrobil Jaroslav Votánek. Zprvu se hrálo v dřevěné schůzové "Boudě" na Podhoří (1947-48), dočasně v hostinci u Marečků (1949) anakonec si kolektiv vybojoval místo pro stálou scénu v přístavbě sokolovny, kde zůstal až do konce své činnosti. Vedoucími scény byli postupně L. Kypr, R. Hořák, V. Donát a opět R. Hořák.
První hra "Sirotkův svatý Mikuláš". Další hry: "Vodníkova Hanička, Pohádka naruby, Bacilínek" a další. 1952 - zrušena scéna Mládí. Část vybavení byla použita na rekonstrukci a doplnění vlastního divadla. Soubor umělecky rostl a získával úspěchy. Říjen 1954 - soubor vystupoval na I. krajském loutkářském festivalu ve Slavičíně s inscenací od Josefa Kainara "Zlatovláska". 1954 - loutkářská soutěž sedmi souborů, Prštné bylo nejlepší se svou inscenací "Princezny Pampelišky". 1956 - oprava sokolovny, která narušila veškerou činnost. Odešel vedoucí V. Donát. Vedení převzal R. Hořák. Soubor provedl několik repríz starých her. Z oblíbených dřívějších her se objevily v období od r. 1958-62 "Míček-Flíček, Bezhlavý rytíř, Pohádky strýce Boba, Sněhurka a sedm trpaslíků, Dvanáct měsíčků a Vodníkova Hanička".Loutková scéna v Prštném patřila postupně pod několik organizací - KSČ, TJ Sokol (Spartak), závodní výbor ROH ZPS a naposledy ZK Svit, ZPS a RŘ.
1962 - konec scény, loutky byly převezeny do Malenovic. (Kuslová)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?

Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.

Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.

Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':