Fryšták, Excerpce pro MČAD 1998-2002

FRYŠTÁK o.Zlín
Fond OKS č.18:
1967 - místní DS ZK Ton sehrál představení J. Drdy Hrátky s čertem.
1969 - hrána hra A. Jirásek: Vojnarka
Sbírky:
1942 - Obvodová osvětová komise ve Fryštáku provedla hry Zpovědník a Královna Dagmar.
Pamětní kniha městečka Fryštáku:
1926 - při příležitosti výročí Mistra Jana Husa sehráli místní dělníci hru pod širým nebem Lešetínský kovář. Rovněž oslavy Tylova výročí.
1932 - Sokol Fryšták připravil hru Naši furianti a navíc dvě operety.
V r.1862 založena 1.divadelní skupina, největší rozsah v letech 1918-38 - TJ Sokol, TJ Orel, studentský spolek Tyl, soubor farní Jednoty cyrilské, salesiáni, škola, Sbor dobrovolných hasičů, divadelní skupina SK Fryšták
Nejproduktivnější Sokol - 2.11.1930 Psohlavci k slavnostnímu otevření Sokolovny, v r.1931 uvedeno 7 činoher a 6 operet, k největším úspěchům patřila hra Jan Výrava, v níž účinkovalo přes 150 herců z různých ochotnických skupin
Po r. 1948 hráli ochotníci pod hlavičkou sjednocené tělovýchovy, od 50.let pod záštitou školy, v letech 1945-55 realizováno 84 představení (např.v r.1952 17)
V r.1953 založen soubor při ZK Ton Fryšták, organizátoři J.Janovský st., A.Pobořil, J.Zapletal st., zahajovací představení Ženitba, poslední představení Když ptáčka lapají, soubor zanikl v polovině 70.let, za dobu své existence nastudoval 34 hry, které měly 199 repríz
Z knihy Město Fryšták 1945-1995 (Kuslová)
Vznik loutkového divadla ve třicátých letech, které působilo na sokolské scéně. Hry od B.Schweigstilla, M. Kopeckého, B.Studničkové a hry vybrané z Knihovny českých loutkářů, z Knihovny vybraných loutkových her a Kašpárkovy knihovničky.
V zimních měsících se hrálo deset až patnáct představení.
Zákazem sokolské činnosti za okupace bylo hraní přerušeno.
Po osvobození nastupuje mladá generace. Na pořad přišly opět hry pohádkového typu. Kolektiv vedl J. Kubát st. 1950 - na národní škole existoval loutkářský soubor pod vedením B. Bardějové.Ve druhé polovině padesátých a začátkem šedesátých let vedl další loutkový soubor při TJ Tatran - Fryšták Josef Šindler.
Hry Fr. Čecha a B. Schweigstilla. 1956-59 - vedl otec Česlava Zapletala maňáskový kroužek "Tyl", který působil pod pionýrskou organizací místní základní školy.
V r. 1962 převzal loutkovou scénu na sokolovně Č. Zapletal ml. Scéna byla uložena v nevytápěném vlhkém traktu sokolovny. Fryštácký soubor byl jediný, který hrál se zastaralým typem loutek i dekorací. V průběhu padesátých let zařizovaly soubory své scény moderními závěsnými loutkami většího typu (50 cm), maňásky nebo javajkami. Soubor se orientoval na hry s maňásky a javajkami. Soubor vystupoval pod názvem "Jitřenka". (Zpočátku pod TJ Tatran, později začali nacvičovat v knihovně. Od r. 1969 hráli pod Městskou knihovnou). "Jitřenka" vystupovala také na soutěžích.
Velký vliv na kvalitní výkony souboru měl Štěpán Kotolán.
Po roce 1973 - omezena činnost jen na příležitostné vystoupení pro mateřskou školu. 1978 - poslední vystoupení s "Kašpárkovými obrázky" i dalšími malými hříčkami. Soubor Jitřenka sehrál od roku 1961 celkem 132 představení. (Kuslová)
ZAPLETAL, Česlav: Tradice českého ochotnického divadla ve Fryštáku.
Československý loutkář, roč. 1971.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?

Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.

Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.

Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':