MALÍKOVÁ, Nina, profesní životopis – podklad k udělení Ceny Ministerstva kultury v roce 2023

Mgr. Nina Malíková (nar. 18. 10. 1945 v Praze)

Dramaturgyně, expertka na loutkové divadlo, překladatelka, publicistka, teoretická a historická loutkového divadla, teatroložka a pedagožka, v letech 1993 - 2000 redaktorka a 2000–2015 šéfredaktorka časopisu Loutkář, se kterým spolupracuje dodnes. Nina Malíková publikuje i v řadě dalších odborných časopisů. Již od r. 1977 byla členka poradního sboru pro loutkové divadlo při ÚKVČ, od r. 2004 členkou odborné rady ARTAMA pro amatérské loutkářství. Vystudovala Katedru dějin a teorie divadla, obor Divadelní věda, na pražské Filosofické fakultě UK. Po absolutoriu magisterského studia v roce 1969 působila jako dramaturgyně a lektorka v královéhradecké činohře (od r. 1970), v letech 1973–1984 v Divadle S. K. Neumanna (dnes Divadlo pod Palmovkou) v Praze, kde mj. spolupracovala s režiséry Otomarem Krejčou (např. A. P. Čechov Plaíonov, Corneille Magická komedie) a Janem Grossmanem (A. P. Čechov Strýček Váňa, Sofoklés Oidipus).

Od r. 1991 působí jako pedagog DAMU (dnes externě), kde přednáší dějiny loutkového divadla na Katedře alternativního a loutkového divadla. Publikuje v řadě odborných časopisů, mj. v Divadelních novinách, SAD či v Divadelní revui. Od roku 1984 působí i jako odborná pracovnice Divadelního ústavu v Praze v oblasti loutkového divadla.

Do r. 2022 opakovaně pracovala v exekutivních funkcích mezinárodní loutkářské unie UNIMA, nevládní divadelní organizace přidružené k UNESCO. Byla i její dlouholetou předsedkyní a také předsedkyní českého střediska unie. Stále působí jako divadelní publicistka a překladatelka. (Nina Malíková je dcerou významného českého loutkáře, jednoho ze zakladatelů loutkářské katedry DÁMU, který se také podílel na obnovení činnosti UNIMA a na založení Muzea loutkářských kultur v Chrudimi.)

V letech 2000–2015 byla šéfredaktorkou časopisu Loutkář, nejstaršího odborného periodika na světě. Dlouhodobě se zasazovala a zasazuje o propagaci jména českého loutkářství ve světě a uchování jeho paměti. Je jednou z iniciátorek zápisu českého a slovenského loutkářství na seznam nehmotného dědictví UNESCO v roce 2016. Kurátorsky se podílela na řadě výstav věnovaných historii i současnosti českého loutkového divadla. Je spoluautorkou úspěšné anglicko-jazyčné publikace Czech Puppet Theatre Yesterday and Today (spolu s Alicí Dubskou, Janem Novákem a Marií Zdeňkovou; Institut umění - Divadelní ústav, 2006) i řady textů o českém loutkovém divadle publikovaných v zahraničí, mj. Svět loutek včera a dnes (spolu s Alenou Exnarovou, Chrudim, MLK 1997) či Karel Brožek (spolu s Janem Dvořákem; Pražská scéna, 2015).

Řadu let se podílí na organizaci oborové přehlídky Přelet nad loutkářským hnízdem otevřené statutárním divadlům i nezávislým skupinám a amatérským souborům. Je lektorkou a členkou odborných porot krajských i celonárodních přehlídek nejen amatérského loutkového divadla.

Za celoživotní přínos a službu divadlu obdržela v prosinci 2021 na festivalu Tradičního a rituálního divadla v Teheránu prestižní cenu Jalala Sattariho, udělovanou od r. 2011 významným mezinárodním osobnostem z oblasti kultury za jejich přínos k praktické i teoretické problematice performativních umění (je pojmenována po významném psychologovi, antropologovi a spisovateli, který v roce 2005 obdržel francouzský Řád čestné legie). Toto ocenění je významnou poctou pro Českou republiku - ukazuje význam naší loutkářské tradice i přesah ceske divadelní tvorby ve světě.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?

Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.

Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.

Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':