DRTINA, Michal: 120 let loutkového divadla v Hořicích. AS 3.10.2022.

120 let loutkového divadla v Hořicích

Výstava loutek v přísálí velkého sálu Kulturního domu Koruna Autor: archiv souboru Zvoneček

První říjnový víkend byl v Hořicích v Podkrkonoší ve znamení oslav 120 let od uvedení prvního loutkového představení. O víkendu si na své přišli v Hořicích malí i velcí diváci.

Loutkové

Pro všechny, kteří se chtěli dozvědět něco víc o hořickém loutkovém divadle, připravil soubor na nedělní dopoledne „den otevřené opony“ s komentovanou prohlídkou divadelního zákulisí i ukázkou loutkového představení hraného s otevřenými dveřmi tak, aby se diváci mohli podívat i na to, co se děje v zákulisí. Odpoledne zahrál soubor dvě pohádky dětem. Členové souboru vybrali na neděli inscenaci Vodníkova Hanička, která byla historicky často na repertoáru a inscenaci O kozlíkovi, což je jedno z nejúspěšnějších autorských představení tohoto souboru.

V přísálí velkého sálu Kulturního domu Koruna bylo možné zhlédnout výstavu loutek a účastnit se dílniček pro děti, v kterých si mohli malí diváci společně s dětmi z dětského souboru Zvoneček vyzkoušet výrobu loutek i práci s nimi.

Vlastní zahájení festivalu se uskutečnilo v sobotu ve velkém sále od 9:30 hodin, kde po nezbytných oficialitách zahrál soubor autorskou pohádku s ryze hořickou tématikou O hořické trubičce. Po jejím skončení se mohli zájemci seznámit se zázemím loutkové scény v horním přísálí. Odpoledne zahrál soubor z Libáně Pohádku o slunci a Víťa Marčík Sněhurku a sedm trpaslíků. V sobotu večer uvedl jičínský soubor Srdíčko hru pro dospělé Ze vzpomínek komorné neb milostné příběhy italské komorné.

Na svých stránkách soubor uvádí: „I přes naše téměř pětileté úsilí se nám sice nepodařilo zajistit v Hořicích nové vyhovující prostory pro provoz loutkového divadla, ale využili jsme alespoň karanténního období a vlastními silami zrekonstruovali prostory stávající tak, aby co nejlépe sloužily našim malým divákům. Budeme rádi, pokud někoho nadchneme natolik, že by se chtěl loutkařině věnovat hlouběji i ve svém volném čase. Jen s dalšími novými členy, zejména z řad mladých, budeme moci zachovat v Hořicích toto kulturní dědictví pro další generace a přinášet dětem radost ze setkávání s jejich loutkovými hrdiny. Přáli bychom si, abychom i s vaší podporou, mohli takovéto oslavy pořádat i v dalších desetiletích.“
Z historie souboru

V Hořicích se začalo s loutkařením v roce 1902, kdy fotograf L. Čížek zhotovil divadlo s loutkami 45–50 cm velkými a v roce 1903 celý fundus prodal Vzdělávacímu sboru pro Hořice a okolí. Na divadle se hrálo asi tři roky. V roce 1919 sehráli místní učitelé na Alšově loutkovém divadle Budulínka. Představení mělo ohlas , a to vedlo k ustavení Družiny přátel loutkového divadla, která zrenovovala zbytky Čížkova divadélka a v září 1919 se zahájilo s dvacetičlenným souborem vedeným učitelem Karlem Kvasničkou. … Současný soubor se hlásí k loutkářské etapě před první světovou válkou a považuje za svůj vznik rok 1902…
z knihy Jana Nováka: Fenomén českého loutkářství, nakladatelství KANT 2016

Autor: Michal Drtina

Přílohy:
horice-loutky02-xxf1v
horice-loutky-uvod-krhhl
horice-oslava-u1z4o
narodni-informacni-a-poradenske-stredisko-pro-kulturu-z8543
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?

Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.

Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.

Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':