Amaterská Scéna: S.M.A.D. Setkání mladých amatérských divadelníků (2019). AS 7.5.2019.

S.M.A.D. Setkání mladých amatérských divadelníků

vzdelavani

Dílna Šrámkova Písku – ŠUMPERK 2019 16.–25. srpna 2019

Činoherní | Experimentální | Hudební | Poezie | Pohybové | Semináře

Na druhou polovinu srpna připravujeme již 25. ročník atraktivní dílny pro mladé divadelníky pod názvem S.M.A.D. Dílna je určena mladým lidem s aktivním zájmem o divadlo (17–35 let), výjimky směrem nahoru jsou možné, pod 17 let pouze na základě dohody. Účastníci mají možnost pracovat ve skupině vedené profesionálním lektorem na předem určeném tématu. Akce je zakončena společným vystoupením všech tříd. Setkání je doprovázeno inspirativními vystoupeními. Šumperská dílna je jednou z mála platforem pro setkávání a vzájemnou inspiraci českých a slovenských divadelníků.

CO SETKÁNÍ MLADÝCH AMATÉRSKÝCH DIVADELNÍKŮ – S.M.A.D. 2019 nabízí:

osm dní intenzivní práce pod vedením lektora z řad divadelních profesionálů,
zaměření na praktické využití zkušeností v další práci ve vlastních souborech,
možnost osobního rozvoje,
otevření okrajovým divadelním oborům,
směřování k závěrečné prezentaci,
rodinnou atmosféru,
česko-slovenský kontext,
specifické prostředí města Šumperka,
práci v prostorách šumperského divadla a exteriérech města.

KURZOVNÉ:

2 700 Kč (kurzovné, ubytování v domově mládeže v postelích a s určitou mírou soukromí – 3–4 osoby na pokoji) – doprava a strava za vlastní.

1 000 Kč (kurzovné, bez ubytování – vhodné pro místní či ty, kteří mají v Šumperku možnost bydlet u známých) – doprava a strava za vlastní.

On-line přihláška: SMAD 2019 https://forms.gle/…Zj7cajXYAqe7. Přihlášku vyplňte nejpozději do 21. července 2019. INFORMACE: Alena Crhová, tel.: 221 507 968, 604 569 781, e-mail: crhova@nipos.cz, Karel Tomas: 221 507 932, 603 480 111, e-mail: tomas@nipos.cz.

Dílnu pořádají NIPOS-ARTAMA a Společnost Amatérské divadlo a svět, z. s., ve spolupráci s Divadlem Šumperk, Střední zdravotnickou školou a MÚ v Šumperku. Projekt se uskuteční s finanční podporou Ministerstva kultury a města Šumperka.

PŘEHLED SEMINÁRNÍCH TŘÍD

Třída A – POHYB V HERECTVÍ A SCHOPNOST IMPROVIZACE

Co dělat se svým tělem a co s ním dělat na jevišti? To je otázka, kterou se budeme zabývat do hloubky. Dílna místy až vědecká je vhodnější pro starší, co se nebojí rozebrat svoje herecké a pohybové vyjádření a znovu ho poskládat zpět s několika vylepšeními. Dílna určená pro všechny bez ohledu na zkušenost, ale s ohledem na odvahu. Odvahu nad vystupováním přemýšlet a odvahu nepřemýšlet při vystupování. Kromě hlubokých zamyšlení nad sebou se zaměříme i na práci ve dvojicích, trojicích a ve skupině, naše místo v ní a její mechaniku na jevišti. Přes spoustu pohybových a hereckých improvizací se dostaneme i k práci s prostorem a jaký má naše tělo a jeho umístnění v prostoru význam. Takže tělo s sebou. Lektor: TOMÁŠ KASPRZYK Mim, pedagog a bubeník s oblibou v dramaturgii. Od svých 5 let se věnuje aktivně pantomimě a vystudoval HAMU v Praze na katedře Nonverbálního divadla, kde ho učil i Radim Vizváry, a absolvoval workshopy se světovými mimy. Spolupracoval na představení se světoznámým slovenským mimem Milanem Sládkem. V současnosti se zaměřuje hlavně na pedagogickou činnost.

Třída B – SITE-SPECIFIC V KNAJPĚ DÍLNA 21

Nevhodné pro suchary a poseroutky, předchozí účast na S.M.A.D.u výhodou. Autorská dílna tvořící metodou site-specific v některém ze šumperských pohostinských zařízení. POZOR! Workshop bude obsahovat také větší než stopové množství loutkového divadla a objektové animace. Tj. sbíráme hospodské historky a odrhovačky, animace hodné loutky a objekty, skvělé dramaturgické nápady, kuráž a dobrou náladu. Hudební nástroje a potřeby k hospodským kratochvílím (jako např. karty) jsou vítány. Lektorka: herečka s občasnou režijní a pedagogickou tendencí. Absolventka herectví KALD DAMU v ročníku Jiřího Havelky, jeden ze zakládajících členů divadelního souboru 11:55, hrdý host Činoherního studia v Ústí nad Labem, basačka v kapele Hovada z Ruprechtic a jediný člen dokumentárně-folkové kapely TEREZA VOLÁNKOVÁ.

Třída G – AUTORSKÉ DIVADLO, PRINCIP KOLEKTIVNÍ TVORBY. TÉMA: SVOBODA

„Tak do práce, brachu, člověk si musí svobodu zasloužit. Musí pro ni něco udělat a musí bejt vodhodlanej, že třeba umře, rozumíš? Nevídáno, nějaká ta kapka krve patří už k věci.“ (Vladislav Vančura) Pokusíme se v divadelním prostoru zhmotnit pojem SVOBODA. Svoboda je velmi široký pojem, a protože má pro člověka zásadní význam, její obsah se také různě mění. Většina výměrů ji odvozuje negativně z nepřítomnosti omezení, případně nátlaku, donucení jinou osobou. Podle Websterova slovníku je to „absence překážek, omezení, zajetí nebo útlaku“. To má dobrý smysl, pokud svobodu chápeme pouze jako svobodu společenskou a politickou; běžně mluvíme o svobodné společnosti, svobodě pohybu, slova nebo shromažďování a rozumíme tím právě absenci nátlaku či překážek, především ze strany státu. Ani v tomto smyslu to však nemůže znamenat svobodu jezdit vlevo, krást nebo vraždit – jinými slovy ohrožovat druhé. Immanuel Kant proto soudí, že svoboda ve společnosti je možná jen v rámci práva jakožto „souhrnu podmínek, za nichž lze libovůli jednoho sloučit s libovůlí druhého podle obecného zákona svobody“ a rozlišuje mezi libovůlí a svobodou. Svoboda se někdy vymezuje jako možnost volby. Skutečné možnosti volby jsou ovšem omezené tím, jaké máme před sebou alternativy. Henry Ford prý říkal, že si u něho může člověk vybrat auto jakékoli barvy, pokud to bude černá. Kde jsem odkázán na výběr z předem daných možností, jsou moje možnosti z povahy věci omezené a ani v tom největším obchodě nenajdu vždycky to, co bych chtěl. Podobně je tomu i při sebedemokratič­tějších volbách. Lektor: PATRIK LANČARIČ, jako divadelní režisér spolupracuje se SND, Státním divadlem v Košicích, s divadlem Astorka Korzo ´90, se Studiem L S, ale i s dalšími slovenskými i evropskými divadly. Spolupracuje s rozhlasem i s televizí. Natočil dokumentární film Hrana (4 filmy o Markovi Březovském) a portrét Ladislava Chudíka. Na svém kontě má i režii hraného filmu Rozhovor s nepřítelem. V současné době je uměleckým šéfem v Městském divadle ve Zlíně.

Třída VKK – TÉMA: KLICPERA

„Mně jest celý svět dramatická báseň! Ze všeho, co čtu, ze všeho, co vidím, bezevolně scény sepřádám a osnuji.“ (V. K. Klicpera) Třída zaměřená především na herectví je určena pro starší a pokročilé, taktéž pro veterány amatérského divadla. Podle konkrétní sestavy třídy padne volba na jednu z aktovek Václava Klimenta Klicpery a třída bude v praktickém inscenačním procesu zkoumat, zda tento zaprášený autor české veseloherní klasiky ještě pořád může z jeviště bavit nejen diváky ale i samotné herce. Třída podrobí zkoumání komické motivy, komické situace a komické postavy Klicperových her. A pokusí se svět Klicperovy veselohry stvořit prostřednictvím zcela současného čtení a výkladu jeho textu. Zkrátka třída bude na základě Klicperova textu – stejně jako autor sám – „bezevolně scény sepřádat a osnovat“. Lektor: VÁCLAV KLEMENS režisér a pedagog. Začínal v amatérském divadle. Absolvent činoherní režie na DAMU. Působí v především v divadlech severomoravského regionu. V současnosti režisér a umělecký šéf Divadla loutek Ostrava. Na Janáčkově konzervatoři vyučuje herectví a je vedoucím hudebně dramatického oddělení. Na Lidové konzervatoři vede kurz pro amatérské režiséry. Hned po Ostravě miluje Šumperk.

Autor: Amaterská Scéna
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?

Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.

Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.

Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':