OUDES, Jiří a HNILIČKOVÁ, Magdaléna: Přehlídka dětských recitátorů Karlovy Vary, 23.-24. dubna 2015. Deník Dětské scény, č. 0., str. 12 - 13, 12.6.2015.

PŘEHLÍDKA DĚTSKÝCH RECITÁTORŮ
KARLOVY VARY, 23.–24. DUBNA 2015

Stejně jako v minulém roce pořádala krajské kolo v dětské recitaci ZUŠ Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Garantem a tajemnicí soutěže byla opět Jiřina Rottová učitelka literárně dramatického oboru této školy, která s žáky tohoto oboru dokázala vytvořit pro recitátory z celého kraje příjemnou, přátelskou a pracovní atmosféru. Žáci tohoto oboru se svědomitě starali celkem o 46 recitátorů z 21 základních škol, základních uměleckých škol a víceletých gymnázií Karlovarského kraje.
Proti minulému roku se částečně změnila organizace soutěže. Ve většině krajů jsou krajské přehlídky pořádány o volném dni v sobotu, ale v Karlových Varech se letos rozhodli pořádat přehlídku ve čtvrtek (1. a 2. kategorie) a v pátek (3. a 4. kategorie). Byl jsem tímto rozhodnutím trochu překvapen. Jaké to bude s doprovody žáků z jednotlivých škol? Bylo to, myslím, dobré rozhodnutí. Recitátory většinou doprovázeli učitelé, kteří děti na přednes připravovali, ale i rodiče a prarodiče. Výhodné to bylo pro organizátory (využití prostor školy) a také pro porotu (více času a klidu pro práci), pro soutěžící (více možností pro odpočinek).
23. dubna 1. a 2. kategorie – odborná porota pro tyto dvě kategorie pracovala ve složení Jiří Oudes (předseda), Magdaléna Hniličková, Tomáš Havlínek.
V první kategorii jsme vyslechli 11 recitátorů, 8 žáků ze ZŠ, 3 žáky ZUŠ. Shodli jsme se, že úroveň přednesu této kategorie byla dobrá, a proto jsme se rozhodli mimo dvě hlavní ceny udělit ještě 3 čestná uznání. U dvou textů jsme se zamýšleli nad vhodností výběru pro tento věkový stupeň.
Cenu bez postupu získaly dvě recitátorky. Anna Ivanová překvapila textem V. Solouchina Holčička na houpačce, který byl interpretován procítěně a s porozuměním. Nina Marie Ivančáková si vybrala prozaický text A. Lindgrenové Pipi rozptýlí tetu Lauru, který byl vhodně upraven pro přednes a recitátorka jej přednášela soustředěně a s osobním zaujetím a nasazením. Ocenili jsme také její hlasovou vybavenost.
Ve druhé kategorii soutěžilo také 11 recitátorů, 6 žáků ze ZŠ a 5 žáků ze ZUŠ. Byli jsme překvapeni celkovou dobrou úrovní vybraných textů k přednesu jednotlivců, ale překvapila nás nervozita některých vystupujících pramenící ze zodpovědnosti za dobrý výkon, což se projevilo ve zrychleném tempu řeči a často narušovalo temporytmus a plynulost projevu přednášeného textu i u technicky dobře vybavených přednášejících. Celková úroveň přednesu ve 2. kategorii byla velmi dobrá a tak se porota rozhodla o udělení 3 čestných uznání a navrhli jsme ocenit Annu Elizabeth Burešovou s textem O. Hejné Okřídlený sněhulák cenou bez postupu.
Cenu s postupem získali dva recitátoři. Antonín Valenta, si vybral text D. Fischerové Hadí princ. Zaujal posluchače od prvního vysloveného slova svým přirozeným projevem a snahou o kontakt. Dokázal, že pochopil jemný humor textu a podařilo se mu vypointovat jednotlivé části tak, abychom pochopili, o čem tento text vypráví. Upozornili jsme jej, aby se zamyslel nad zvoleným tempem přednesu a nad zbytečným zdůrazňováním některých slov.
Jan Rambousek přednesl text Aleny Vostré Kouzelná chobotnice Krejzy. Překvapil nás velmi aktivním přístupem k textu, který byl vhodně vybrán pro recitátora a také upraven krácením. Oslovil nás svou bezprostředností a tím, jak si dokázal pohrát se slovy a s dialogy. Upozornili jsme jej, aby přemýšlel o délce některých významových pauz mezi dialogy a nad závěrem, který by měl být výraznější.
24. dubna, 3. a 4. kategorie – porota pracovala ve složení Jiří Oudes (předseda), Magdaléna Hniličková, Dagmar Hubičková.
Ve třetí kategorii přednášelo deset interpretů, šest děvčat a čtyři chlapci. V rozborovém semináři jsme mluvili především o temporytmu a dynamice, které byly v této kategorii trochu slabší, především pak rychlé tempo, v jehož důsledku měli někteří recitátoři problémy s dikcí. Oceňovali jsme ale velké množství dramaturgicky zajímavých textů, především pak nezvykle hojné zastoupení poezie. Udělili jsme jedno čestné uznání a Karolíně Joo i cenu bez postupu.
Cenu s postupem získali dva recitátoři. Yvona Stolařová s texty V. Holana Bajája a Dcerunka a tatínek J. Thurbera. V Holanově textu jsme ocenili práci s veršem a dynamikou a vcítění se do textu. Recitátorka má také velmi dobrou kulturu řeči. V druhém textu jsme ocenili schopnost vybudovat napětí a pointování situací.
Tadeáš Novák přednášel texty Šplouchy, šplouch R.Goscinnyho a Ve školce E. Papouškové. Ve výkonu recitátora se projevila jeho osobitost, má smysl pro jemnou práci s humorem, jeho projev je civilní a kontaktní. V obou textech výborně pracuje s temporytmem a charakterizací postav. Upozornili jsme ale na podobnou dramaturgii obou textů.
Ve čtvrté kategorii jsme slyšeli třináct recitátorů, z toho čtyři chlapce a devět děvčat. V souvislosti s touto kategorií vznikla velká diskuse o tom, kam až může interpret zajít v expresivnosti a stylizaci svého projevu a kde jsou hranice mezi přednesem a divadelním monologem. Výsledku jsme se nedobrali, to ani nebylo našim cílem, přišlo nám ale žádoucí diskusi s recitátory, vzhledem k výkonům, kterých jsme byli svědky, otevřít. Rozhodli jsme se udělit tři čestná uznání a dvě ceny bez postupu, a to Nicol Aneliese Szewieczkové a Zuzaně Springlové.
Cenu s postupem získali dva recitátoři. Johanka Sadílková s textem Děvčátko se sirkami H. Ch. Andersena a básní Zůstaň M. Procházkové. Ocenili jsme schopnost recitátorky gradovat mikrosituace, dokázala procítěně sdělit oba texty, potěšila nás i vysoká úroveň kultury mluvy a práce s temporytmem. Ocenili jsme i dramaturgický výběr textů, kdy jsme mohli porovnat Johančin přístup k poezii i próze.
Matěj Velička přednášel text J. Thurbera Variace na známé téma a Roch, toxický hoch Tima Burtona. Ocenili jsme Matějův temperament a zaujetí v přístupu k oběma textům. U Thurberových variací jsme vyzdvihli to, jak dokázal podobné texty vyjádřit různými prostředky a jeho stylizace přitom zůstala pravdivá. Ve druhém textu T. Burtona rekvizitou funkčně nahradil grafické prostředky předlohy.
Obecně jsme se shodli na tom, že recitátoři byli letos velmi dobře vybaveni a jak už tu bývá zvykem, přehlídka se nesla v příjemném a inspirativním duchu. Její rozdělení na dva dny se určitě vyplatilo a věříme, že byla příjemným setkáním nejen pro nás v porotě, ale i pro interprety a posluchače v sále.
Jiří Oudes a Magdaléna Hniličková
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?

Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.

Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.

Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':