OUDES, Jiří a WILLIGOVÁ, Eva: Přehlídka dětských recitátorů Karlovy Vary, 11. 4. 2014. Deník Dětské scény, č. 0., str. 12 - 13, 13.6.2014.

PŘEHLÍDKA DĚTSKÝCH RECITÁTORŮ
KARLOVY VARY, 11. DUBNA 2014

Krajské kolo Celostátní přehlídky dětské recitace pořádala, tak jako v minulém roce, ZUŠ Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Tentokrát recitátoři z okresních kol nesměřovali do hotelu Thermal, ale do budovy základní umělecké školy, když ředitelství rozhodlo uvolnit všechny prostory školy pro tuto soutěž a omezilo i páteční vyučování. Již od osmé hodiny pátečního rána škola ožila nejdříve staršími žáky literárně dramatického oboru školy a paní učitelka tohoto oboru Jiřina Rottová jim rozdělovala úkoly k organizaci celé soutěže. Všichni přítomní vytvořili dvojice tak, aby mohli pečovat o jednotlivé skupiny soutěžících zařazených do kategorií. Dvojice starších žáků pečovaly po celý den o všechny účastníky přehlídky. Úkolem dvojic bylo připravit si program pro účastníky a to po kategoriích, vzájemně se seznámit, před vlastní soutěží se rozmluvit a rozehřát a tak vytvořit co nejlepší pracovní atmosféru v každé kategorii. Dvojice měly též na starost dodržování nástupu po přestávkách, starat se o jednotlivce radou a také péči o občerstvení. Vlastní učebny a sálky k akci poskytnuté, vytvořily svou komorností společně s přátelským vztahem žáků dramatického oboru školy a soutěžících skutečně přátelskou, přitom pracovní atmosféru. Sama přehlídka měla již tradičně vysokou uměleckou úroveň.
První a druhou kategorii hodnotila odborná porota ve složení Jiří Oudes (předseda), Markéta Kubecová-Lukášová, Jitka Pluháčková. Třetí a čtvrtou kategorii hodnotila odborná porota ve složení PhDr. Eva Willigová (předsedkyně), Dana Jandová, Magdaléna Hniličková.
V první kategorii vystoupilo celkem 11 soutěžících, z toho 8 soutěžících ze ZŠ a 3 soutěžící ze ZUŠ. Ve druhé kategorii to bylo 10 soutěžících a z toho 8 ze ZŠ a 2 ze ZUŠ. Porovnávali jsme úroveň první a druhé kategorie a shodli jsme se v názoru, že v první kategorii byly výkony nejmladších soutěžících lepší, než v kategorii druhé a to se projevilo i ve výběru textů. V první kategorii byly výkony celkově vyrovnanější, což se projevilo i v ocenění soutěžících. Ve výběru textů ve druhé kategorii se ukázalo, že je výběr často nahodilý a v jednom případě i okopírovaný z internetu, bez znalosti autora a po rozhovoru se soutěžícím jsme zjistili, že to je text hudební skupiny Kašpárek v rohlíku. Text nebyl vhodný pro soutěžícího v této kategorii. Kladně jsme hodnotili přirozenost projevu a dobrou úroveň hlasového projevu většiny soutěžících. Některé texty byly předneseny se zaujetím, pochopením a s vnitřním prožitkem. Někteří soutěžící měli problém s temporytmem, protahováním koncovek a ve druhé kategorii to byla především práce s pauzou a dechem při přednesu delšího souvětí či většího celku textu. Jinak můžeme říci, že obě kategorie měly připraveny texty na tradičně dobré umělecké úrovni. Na závěr jsme měli možnost hovořit se všemi zúčastněnými o jejich výkonech jak při společné besedě, tak při osobním rozhovoru.
V první kategorii byl oceněn Adam Petrák ze ZUŠ Ostrov (Zdeněk Adla: Jak dřevorubec napálil sedláka) – výborně komunikoval s posluchači, dokázal vystihnout dramatickou situaci, zvládnout dialog dřevorubce s medvědem a dovést text až k přesné pointě a Kateřina Bílková ze ZŠ J.A. Komenského Karlovy Vary (Miloš Macourek: O kočce, která měla ráda ušák) – dokázala v roli vypravěče zvládnout celý text, citlivě vykreslit vztah mezi kočkou a věcí – křeslem ušákem a vystihnout charakteristiku jednajících postav. Dále bylo uděleno česné uznání Filipu Svobodovi ze ZŠ Úšovice (Jiří Žáček: Ušaté torpédo) a Anně Ivanové, ZUŠ A. Dvořáka Karlovy Vary (Olga Hejná: Modrý koníček).
Ve druhé kategorii na národní přehlídku postupuje Anna Perglerová ze ZŠ Aš (Iva Hütnerová: Anička a Uršulín) – zaujala přirozeným projevem, zvládla dobře komunikaci s posluchači, přesně pochopila obsah a výstavbu textu, i když mohla částečně zvolnit tempo řeči a zlepšit dynamiku projevu, a Anna Halámková ze ZŠ J. A. Komenského Karlovy Vary (Miloš Macourek: Mravenečník) – překvapila precizní výslovností a dokázala delší text přednést se zaujetím a prožitkem a tak udržet pozornost publika. Čestné uznání bylo uděleno Janu Henclovi, ZUŠ A. Dvořáka Karlovy Vary (Hana Doskočilová: O černočerné tmě).
Jiří Oudes
Ve třetí kategorii vystoupilo 12 soutěžících z deseti škol regionu, v kategorii čtvrté to bylo 10 soutěžících ze škol devíti; své zastoupení měly jak ZŠ, tak gymnázia, či ZUŠ.
Porovnáme-li úroveň třetí a čtvrté kategorie, pak ve třetí kategorii jsme zaznamenali větší rozdíly ve výkonech recitátorů. Vedle opravdu inspirativních se objevila i vystoupení slabší. Přednes obou textů si vyžádala porota v sedmi případech, ocenění si odneslo 5 soutěžících. Čtvrtá kategorie vykázala vyrovnanější výkony, o čemž svědčí i to, že všech 6 recitátorů, kteří byli vyzváni k přednesu textu druhého, tedy mírně nadpoloviční většina soutěžících, byli oceněni.
Už několik let se při soutěžích setkáváme častěji s přednesem prózy, poezie bývá zastoupena v daleko menší míře. Nejinak tomu bylo i letos; ze 44 připravených textů zvolili soutěžící poezii pouze jedenáctkrát. Navíc se s ní ne vždy dokázali dobře vyrovnat – ať už to byla práce s veršem, přesahy, či dikční prohřešky. S těmi jsme se mohli ostatně setkat i v přednesu prózy, tato stránka přednesu rozhodně skrývá značnou rezervu. Pochválit můžeme naopak výběr textů. V drtivé většině případů byly vzhledem k věku, možnostem i schopnostem recitátorů vybrány dobře. Oblibě se stále těší Jan Werich, Michal Viewegh, Daniela Fischerová, Ludvík Aškenazy, Josef Kainar, Jaroslav Seifert, Jacques Prévert, Woody Allen nebo Radůza. Dramaturgickým objevem byl „Sosnovej bor“ od Pavlíny Brzákové.
Na národní přehlídku ze třetí kategorie postupuje Magdalena Dušková, ZUŠ Antonína Dvořáka Karlovy Vary (Radůza: Králíci, Jacques Prévert: První osli) – jednalo se o milý a soustředěný výkon s přirozenou schopností vyprávění a charakterizace jednotlivých figur a Matěj Velička, ZUŠ Ostrov (Pavlína Brzáková: Sosnovej bor, Jan Werich: Pohádka o zasloužilém vrabci) – zaujal sugestivním výkonem, dokázal vybudovat napětí a udržet pozornost publika. Jeho vystoupení v prvním kole bylo umocněno funkčním využitím rekvizity – bubínku. Cenu bez postupu si odvezla Šárka Rubášová, Svobodná chebská škola, ZŠ a gymnázium (Hester Mundis: Odměněná trpělivost, Josef Kainar: Starý muž)
Ze čtvrté kategorie do Svitav postupuje Daniel Bleha, ZUŠ Ostrov (David Herbert Lowrence: Puma, Tomáš Přidal: Želva), u nějž porota ocenila dramaturgický výběr obou textů, promyšlený a sdělný projev a osobité zpracování, a Vojtěch Vála, ZUŠ Antonína Dvořáka Karlovy Vary (Woody Allen: Odmítnutí, Michael Viewegh: Zapisovatelé otcovský lásky – úryvek), který podal přesvědčivý výkon pracující s nadhledem a jemnou ironií. Cena bez postupu byla udělena Haně Šebestové ze ZŠ a ZUŠ Šmeralova Karlovy Vary (Neil Gaiman: Koralina, Iva Procházková: Myši patří do nebe) a Kateřině Švédové ze ZUŠ Chodov (Klára Jaruková: Jediná – úryvek, Michael Viewegh: Zapisovatelé otcovský lásky: Zenit versus Polaroid).
Eva Willigová
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?

Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.

Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.

Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':