Jičín, Historie divadelnictví v Jičíně - 8. část - 1930, 1931, 1932

Hana Fajstauerová:

1930
V tomto roce docházelo k jednání a postupnému slučování mezi spolky J. K. Tyl a Intimní scénou. Dne 4. ledna se zástupci obou seskupení dohodli na spolupráci prozatím na jeden rok. Vytvořen byl společný režisérský výbor a společná pokladna. Hrálo se střídavě v Masarykově divadle a v divadle Český ráj. Po této roční zkušenosti se mělo jednat o možném sloučení.
V únoru představili ochotníci frašku se zpěvy ve 3 jednáních Dejme se rozvést od Rudy Maříka v režii Boh. Suchánka, se kterou spolek čtyři krát hostoval v okolních obcích. V dubnu uvedl spolek repertoární hru Národního a Stavovského divadla v Praze, komedii o 3 jednáních Popelka Patsy Barry Comerse v režii B. Suchánka. Hra sklidila před plným jevištěm velký úspěch. Nejvýraznější herečkou byla v této hře Marta Bažantová, roz. Vesecká, která zde v roli Popelky, doma odstrkované Patsy, hostovala. S touto hrou vyjel spolek do Železnice a Studence, kde sklidil opět obrovský úspěch.
Členové obou spolků sehráli hru Al. Jiráska Vojnarka. Hru řídil Fr. Šulc, který byl režisérem i při jejím uvedení v rámci Jiráskova Hronova u příležitosti 70. narozenin autora. Hra byla velmi kladně přijata. Jako Vojnarka vynikla Svobodová, jako Jeníček malý Suchánek, jako poutní zpěvák Hruška Mrňák, jako Bětka sl. Kabeláková atd.
Na oslavu 60-ti letého trvání Řemeslnické besedy sehrál spolek komedii o 3 jednáních Josefa Šmahy Zlato v režii Fanuše Vesecké.
Velmi častým autorem her spolku J. K. Tyl byl Josef Hais Týnecký. Na září si spolek připravil jeho hru o životě advokáta a poslance dr. Fr. Uhra s názvem Batalion v režii Fr. Suchánka. Scénu upravil ing. arch. Čeněk Musil. Nejvýstižnější popis podala městská kronika. „Škoda té krásné výpravy a pečlivé práce na takový kýč. Obecenstvo naplnilo prostorné Masarykovo divadlo a vydrželo do konce. Výkony p. Neslera a paní Kábelové strhovaly k potlesku. (SOkA Jičín, Kronika města Jičína, 1929 – 1930, kniha 259, s. 30.)
Pro kruh francouzských legionářů v Jičíně, jako vzpomínku na 12. výročí bojů čsl. legií u Vouziers ve Francii, sehrál spolek veselohru o 3 jednáních v režii Fr. Šulce s názvem Vodní družstvo. Ochotníci s touto hrou hostovali v Dolním Bousově. Ve prospěch spolku Ochrany matek a dětí v Jičíně sehrál spolek v prosinci repertoární hru Vinohradského divadla o 4 jednáních Paddy – Poklad. Režii vedla Fr. Vesecká, jejíž manžel byl i v této hře nápovědou, scénu upravil Č. Musil. I tentokrát zde hostovala Marta Bažantová, rozená Vesecká.

1931
Dne 21. února slavil spolek sedmdesáté narozeniny dlouhodobého divadelního ochotníka Hynka Hüttla. Na oslavu tohoto jubilea sehrál spolek v březnu v Masarykově divadle veselohru o třech jednáních ze židovského života Třikrát svatba. Scénu upravil ing. arch. Čeněk Musil.
V březnu pořádali ochotníci s řadou dalších spolků oslavu na počest Aloise Jiráska. Spolek sehrál veselohru o 3 jednáních M. D. Rettigová.
Po delší pauze představil v září spolek hru Jos. Haise Týneckého Tři výhry zámeckého kaplana za režie Al. Neslera. Všechny referáty byly pochvalné, především na představitele hlavních rolí (Fifková, Fric, Suchánek, Marks a Nesler). S touto hrou hostoval Tyl v Dolní Branné a Lomnici nad Popelkou.
O měsíc později se spolek představil s komedií Karla Piskoře Komedie plná otců v režii B. Suchánka. „Fraška bez hlubší myšlenky, ale dobře sestrojená, bez hrubých a nevkusných vtipů. Ochotníci hráli výborně, smích otřásal hledištěm.“ (SOkA Jičín, Kronika města Jičína, 1931 – 1932, kniha 260) Výborní byli Šulc, Suchánek, Kabelová, Fric a Matějková. Bohužel návštěvnost byla velmi nízká.
Listopad byl pro spolek ve znamení hry E. Raupacha Mlynář a jeho dítě.
Velký konkurent spolku Tyl spolek Intimní scéna prožíval v tomto roce velkou krizi. Po neúspěšných volbách na jaře 1931 (Starostou města se v roce 1931 stal Josef Matějka, kdy vytvořil proti svému politickému odpůrci v národně - demokratické straně MUDr. Josefu Mrňákovi silnou volební a radniční skupinu.) nevystoupil hlavní představitel scény MUDr. Josef Mrňák na veřejnosti a řada členů přestoupila do dramatického odboru jičínského Sokola, a tím byla činnost tohoto spolku zastavena.
V prosinci se spolek rozloučil s touto divadelní sezónou zdramatizovaným románem V. Neubauera Osada mladých snů. Divadelníci opět připravili výborné zpracování hry, jen v kritikách často zaznělo, že byla škoda skvělé výpravy a hereckého snažení (Fric, Hořáková, Kaderka a Nesler) pro tak slabou hru.
Jednu z mnoha silvestrovských zábav tohoto roku pořádala i místní organizace živnostenské strany za účasti členů J. K. Tyla. Program, který řídil Fric, Nesler a Suchánek byl založen na předvedení aktovek, zpěvů, sólových výstupů, umělecké hudební akrobacie a baletu.

1932
Předsedou spolku byl Alois Nesler, místopředsedou Jaro Fric, jednatelem Karel Marks a pokladníkem J. Chaloupský.
V tomto roce konal spolek 20 výborových schůzí a 1 mimořádnou valnou schůzi na oslavu 20. výročí založení spolku. Koncem roku měl spolek 174 členů. Celkem spolek pořádal 10 celovečerních představení, 4 v Jičíně a 6 na zájezdech. Spolek hostoval v Češově s představením Komedie plná otců, v Horní Branné s kusem Dejme se rozvést, v Mnichově Hradišti s hrou Okénko, v Hronově s Libuňským jemnostpánem a se stejnou hrou v Semilech. Mimo to pořádal spolek také 3 představení pro mládež (U krále Holce, Kašpárkovo vítězství, Jak Kašpárek chytal hastrmana), 1 programový a 1 silvestrovský večírek. Členové spolku účinkovali v řadě podniků pořádaných např. Sokolem, legionáři apod.
Na valné schůzi dne 27. 1. byli jmenováni čestnými členy spolku Fr. Tichý a K. Tábořík, oba zasloužilí divadelní jičínští ochotníci.
Na začátku května na oslavu dvacetiletého trvání spolku J. K. Tyl sehráli ochotníci repertoární hru Národního divadla v Praze autorky Olgy Scheinpflugové Okénko. Hrálo se ve prospěch Spolku pro ochranu matek a dětí a hra měla obrovský úspěch. Divadlo bylo vyprodané a obecenstvo bylo velmi spokojeno. Svými výkony vynikli opět Fric, Kabelová, Brusová, Marks, Tábořík, Nesler atd.
Při slavnosti „Jiráskův Hronov“ hráli vybraní ochotníci z celé republiky i ze zámoří divadelní hru Jan Hus. Z Jičína byli vybráni Fr. Šulc, Boh. Suchánek a Jaro Fric. Členové spolku účinkovali i při operetě Polská krev.
V září společně s TJ Sokol a Pěveckým spolkem Smetana sehráli ochotníci na počest ukončení oslav 100. výročí narození dr. M. Tyrše hru Al. Jiráska Lucerna.
Poslední hrou roku byla veselohra B. Rajské – Smolíkové Recept na štěstí ve prospěch jičínských hasičů. Pochvalný referát v Hlasu našeho venkova připomněl slabou návštěvu tohoto představení.
-----
Sloučení Tyla a Intimní scény
V tomto roce již nepanovala nevraživost mezi oběma jičínskými ochotnickými spolky, J. K. Tylem a Intimní scénou, naopak se jejich síly spojovaly a vzájemně spolupracovaly. Novinami prošla nenápadná a krátká zpráva, že oba divadelní spolky J. K. Tyl a Intimní scéna splynuly v jeden fungující spolek. Větší výpravné hry byly poté prováděny v Masarykově divadle, menší v divadle Český ráj. Důvodem pro spojení byly značné náklady každého představení a velká konkurence jiných kulturních podniků. Předsedou sloučeného nového divadelního spolku byl zvolen JUC. Fr. Šulc, místopředsedou Jaro Fric, jednatelem Karel Marks a pokladníkem Jos. Chaloupský, dále bylo zvoleno 8 členů výboru, 5 náhradníků, 2 revisoři a 5 režisérů.

Související Obrázky

Jičín, Tyl, Lucerna - plakát, 1932
Jičín, Tyl, Přátelský večírek - plakát, 1931
Jičín, Tyl, Přátelský večírek - plakát, 1932
Jičín, Tyl, Recept na štěstí - plakát, 1932
Jičín, Tyl, Tři výhry zámeckého kaplana - plakát, 1931
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?

Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.

Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.

Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':