Divadlo hudby a poezie Agadir

Stav: aktivní
Založení / první zpráva: 1965
Působení: 199x, 200x, 201x, 202x
1965 - založeno Divadlo hudby a poezie Agadir ve Valašských Kloboukách, a to Milenou Fucimanovou, která v něm působí dodnes (2024) jako dramaturgyně. Do 90. let 20. století se soubor profiloval jako studentský a autorský.

2002 - Milena Fucimanová začala učit na Biskupském gymnáziu v Brně a Agadir, složený ze studentů BG, opustil statut autorského divadla a věnoval se poezii autorů, kteří v minulém režimu nemohli publikovat nebo publikovali jen okrajově. Zároveň se formuluje velmi výrazným způsobem i hudební složka, kterou tvoří absolventi valašskoklobouckého gymnázia, kteří tak představují stabilní součást divadla. Pod záštitou P. Norberta Badala vystupuje divadlo v kapitulní síni starobrněnské baziliky. Vznikají celovečerní představení pro veřejnost. Divadlo připravilo novou dramaturgii a uvádí postupně poezii Jiřiny Axmannové, Miloně Čepelky, Karla Křepelky, Věroslava Mertla, Ivana Slavíka a Zdeňka Rotrekla, připravilo i ekumenické pásmo z děl autorů křesťanských církví. S tímto ásmem se představilo také v Itálii.
V druhé polovině devadesátých let se profil divadla Agadir opět stává divadlem autorským, ale není už studentským divadlem. Jeho členové jsou vysokoškolští studenti a absolventi vysokých škol, a divadlo přejímá Ondřej Fuciman. Zakladatelka divadla Agadir je s divadlem spojena jako textařka, dramaturgická i režijní část je v rukou Ondřeje Fucimana a Evy Strnadové. Převládá hudební složka divadla, text je svěřen jen jedné, maximálně dvěma přednášejícím. Vznikají poetická pásma:
1998 - Studna
1999 - Šmejd v alobalu a Pět oříšků pro Popelku.

2001 Ester
2006 - Denní menu. Hudba Ondřej Fuciman, Peter Múdry, Antonio Vivaldi; text Milena Fucimanová, Ladislav Jurkovič, režie Veronika Zajíčková. Účast na KP Valašské křoví, Slavičín.
2007 - Ohrožená kultura a Šípková Růženka po sto letech (představení pro děti).
2007 - Milena Fucimanová, Ladislav Jurkovič: Denní menu, r. Veronika Zajíčková. Účast na KP Valašské křoví, Slavičín - čestné uznání Divadlu AGADIR za hudební složku.

Od roku 2008 se divadlo hudby a poezie Agadir věnuje především projektu "Agadir uvádí..." Jedná se o hudebně poetická pásma současných básníků, uváděných v Mahenově památníku v Brně (pobočka Mahenovy knihovny). V roce 2008 byly večery věnovány následujícím básníkům: Angelos Morfeas, Taťjana Maťátková, Zdeněk Volf, Ladislav Jurkovič, Petr Moučka, Miroslav Hule, v roce 2009: Pavel Burlev, Vladimír Šrámek, Eva Talpová, Marta Veselá-Jirousová, Dušan Malíř, Marta Hlušíková, Jiří Staněk, Taťjana Maťátková, Angelos Morfeas, Vladimír Křivánek, v roce 2010: Karel Filip Gallina, Hana Minaříková, František Schildberger, Petr Odehnal, Ivan Petlan, v roce 2011: Jonáš Hájek, Petra Rosette, Milan Hrabal, Miloň Čepelka, Lubomír Brožek... Také uvedeny koláže z veršů těchto autorů Na každého čeká jeho verš I a Na každého čeká jeho verš II. Soubor má vlastní nahrávací studio, vydalo již více než 50 CD.

Další básnické pořady, autorská čtení pod názvem Na strunách naděje, často reagující na aktuální dění a za osobní či virtuální přítomnosti autora (např. šest slovenských básnířek v pořadu Čas a paměť, 2022; pořad z poezie ukrajinské autorky Julie Kručak, 2023 apod.).

2010 - Slavné ticho panovalo. Melodram uvedený v rámci projektu "Rok Karla Hynka Máchy 2010" věnovaného 200. výročí narození tohoto významného českého básníka.
2012 - Erbenovy sny. Koláž z Erbenovy nepublikované poezie.

Od roku 2013 projekt "Agadir: Na strunách naděje", který je finančně podporován Státním fondem kultury ČR. V jeho rámci uvedeni ti zahraniční autoři, kteří nemohou ve své zemi svobodně publikovat.

2014 - Milena Fucimanová, Ondřej Fuciman: Eustach. Příběh odehrávající se mezi životem a smrtí uprostřed odcizeného světa předkládá neobvyklý vztah člověka a siamského kocoura. Představení při příležitosti křtu nové knihy a CD Nárazový tón zvonu A1.
2015 - Artur Lundkvist: Agadir. Koncertní melodram k 50. výročí založení divadla Agadir.
2016 - Ty vogo, ofsajd! Scénická verze novely Evy Strnadové. Dramaturgie Milena Fucimanová, hudba Ondřej Fuciman.

Od roku 2017 kolektivní člen Českého centra Mezinárodního PEN klubu.

2017 - Jarmila Konečná: Řetízek. Představení pro děti.
2018 - Vesmírnosti. Představení pro děti.
2019 - Peter Mišák: Rút. Dvojjazyčné pásmo poezie slovenského básníka.

2024 - Milena Fucimanová: Od Ábelových dětí po Metu temnostní. Dramaturgie Eva Strnadová, výtvarná spolupráce Darina Hradská a Renata Pilátová, hudba Ondřej Fuciman. Pásmo zachycuje poezii pro děti interpretovanou v 80. letech, přes posametové ukázky z vydaných děl převážně prozaických až po aktuálně vydávanou knihu Meta Temnostní. Nejstarší texty nebyly nikdy publikovány. Ve spolupráci s Městskou knihovnou v Modřicích a modřické ZŠ. Derniéra 31. 10. 2024
Bibliografie:
www.agadir.cz
Web souboru: www.agadir.cz
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?

Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.

Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.

Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':