Praha-Karlín, Karlínské jeviště

Nesoutěžní přehlídka amatérských divadelních souborů - memoriál dr. Vladimíra Veselého, určená především těm ochotnickým tělesům, která se z nejrůznějších důvodů obvykle nezúčastní postupových přehlídek. Toto setkání mělo od počátku spíše formu dílny, kde klasickou porotu nahradil lektorský sbor zkušených divadelníků, která ihned po představení vede se členy souboru přátelský rozhovor, důsledně vycházející z podmínek, v nichž soubor pracuje, a v němž nechybějí motivační prvky, ale i náměty jak postupovat dále jak celkově, tak i při eventuelním dotažení předvedené inscenace.
Lektorský sbor během přehlídky každoročně oceňuje některé výkony i tvůrčí počiny.

Přehlídka Karlínské jeviště vznikla z iniciativy Občanského sdružení Divadlo a Život a od počátku bylo jeho spolupořadatelem a místem konání Karlínské spectrum – Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy.


V průběhu let se toto základní zaměření přehlídky dále vyvíjelo, kromě začínajících souborů se jí pravidelně účastní i zkušenější soubory, často vynikající úrovně. I ty však vítají možnost předvést své inscenace na takovéto divadelní dílně, kde mohou načerpat velké množství tvůrčích myšlenek a inspirací, a zároveň jim lektoři mohou poradit, jak je případně možné hru ještě před eventuálním uvedením na postupové přehlídce vylepšit.

Toto zaměření pořadatelské sdružení Divadlo a život společně s Amatérskou divadelní asociací už čtvrtým rokem ještě prohlubují. V rámci této přehlídky nabídly všem souborům, které plánují svou účast na některé z postupových přehlídek amatérských souborů, možnost předvést své inscenace před lektorským sborem a dalšími účastníky přehlídky a v následující obsáhlé a podrobné diskusi s lektory, z nichž někteří rozhodují i o účasti na národních přehlídkách, vyslechnout řadu podnětů pro eventuální dotažení inscenace během zbývajících měsíců do tradičního jarního klání.

Souborům, které svou účast na přehlídce Karlínské jeviště chápou jako jeden ze stupňů k úspěšné účasti na postupové přehlídce, pořadatelé nabízejí možnost účasti na nadstavbovém divadelním semináři s názvem Karlínské jevištní povídání. Ten se uskutečňuje zpravidla tři týdny po konání přehlídky a zabývá se výhradně těmito vybranými inscenacemi. Z představení, sehraných během přehlídky Karlínské jeviště, jsou pořízeny videonahrávky a ukázky z nich pak jsou použity v následném důkladném rozboru inscenací.

V posledních letech provází Karlínské jeviště velký zájem souborů. Původní třídenní časový prostor už dávno nepostačuje. V listopadu se proto koná podzimní část přehlídky, dále se uskuteční zimní část přehlídky, a to v lednu začínajícího roku.

V lektorském sboru Karlínského jeviště se střídají osvědčení odborníci. Jsou mezi nimi Vlastimil Venclík (dramatik, scenárista a reľisér), Mária Uhrínová (režisérka v několika profesinonálních souborech, divadelní pedagožka a publicistka), působil tu dr. Vladimír Veselý (psycholog, vystudoval rovněž režii a sociologii kultury, dlouholetý vedoucí pořádajícího souboru a obč. sdružení DaŽ, herec a režisér, 2009), dr. Otto Smrček (metodik Amatérské divadelní asociace, dlouholetý režisér a vedoucí amatérského souboru, autor několika divadelních her), dr. Libuše Limanová (místopředsedkyně ADA, středoškolská profesorka, zkušená vedoucí divadelního souboru mladých), Luboš Šterc (režisér, dlouholetý dramaturg Hudebního divadla v Karlíně i vedoucí amatérského divadelního souboru), Petra Cibulková, absolvenka DAMU, s velkými zkušenostmi z činnosti amatérských souborů, Jiří Stolař (publicista, zabývající se problematikou volnočasových aktivit, má rozsáhlé zkušenosti i z amatérského divadla).

Hracími prostory přehlídky Karlínské jeviště je Malý sál Karlínského spektra (jeviště 5x6 m, komornější prostředí, vhodný zejména pro kukátkové uspořádání). Pořadatel nabízí souborům možnost hrát i v klubu Podsklepeno (malé jeviště bez opony, vhodné pro malé, klubové divadelní formy), či ve Velkém sále (variabilní prostor nebo klasické jeviště s horší akustikou a problematickým zatemněním, vhodný zejména pro pohybové divadlo).

Spolupořadatelé se rozhodli na přehlídce Karlínské jeviště vybírat velmi přijatelné, spíše symbolické vstupné, a takto získaný výtěľek věnovat na rozvíjení divadelní činnosti v Karlínském spektru, které se stalo bezesporu jedním z nejdůležitějších center amatérského divadla v Praze.
Bibliografie:
Karlínské jeviště - http://www.karlinskejeviste.wz.cz/ - viz www odkazy.
Karlínské jeviště - historie všech ročníků - http://www.karlinskejeviste.cz/historie.htm/ - viz www odkazy.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?

Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.

Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.

Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':