Soubory: Klicpera / JZD / SPONIT / EVA

 
 

Související Geografické celky

 
  Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1875
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 197x
Působení: 187x, 188x, 189x, 191x,192x, 193x, 194x, 195x, 196x, 197x
 
  Mnohem dříve než se ustavil spolek Klicpera, zde byly pořádány ochotnické hry.
1875 nejstarší záznam: první divadelní představení hry Příhody hrabat sokolovských, hru sepsal ředitel místní školy Jan Müller, který ji sestavil podle stenojmenného románu.

1893 založen Spolek divadelních ochotníků - SDO Klicpera, zasloužil se o to především posléze první předseda František Langr.
Fr. Langr vedl spolek po několik desetiletí, byl jeho organizátorem, neúnavným hercem a režisérem.
1893 prvním divadelním představením hra autora, jehož jméno spolek s úctou převzal - V. K. Klicpera: Divotvorný klobouk, Karel Želanský: Malý lord.
1894 Josef Štolba: Závěť.
1895 ředitelem Ludvík Šejba, režisérem Langr.
1896 LŠ a JK: Chudé děvče, velká fraška, hudba - různí skladatelé: Chudé děvče, Fr. Ruth: Ideál.
1897 G. Preissová: Gazdina roba, F. F. Šamberk: Jedenácté přikázání, František Věnceslav Jeřábek: Veselohra, Jan Baptis Khünl: Malý lord, Viktor Sardou: Ciprienna.
1898 Tekla Náhlovská: Prohráno, vousy dolů!, Fredr: Dámy a husaři, Karel Pippich: V české domácnosti, Wolfgang Böttcher: Krásná Galathea, Ladislav Stroupežnický: Paní mincmistrová, Karel Želanský: Malý lord.
1899 předsedou Filip Pichl, režisérem František Langr.
1899 Kramář advokátem (není Duvand jako Duvand), Tam nahoře.
Od počátku spolek provozoval veřejnou knihovnu.

1905 předsedou Adolf Mandelík.
1905 Mikulášský večírek, O. Blumenthal a J. Kadelburg, volná úprava Jan Kühnl: Praha je Praha.
1907 26. 12. - Mrštíkové: Maryša, hra byla náročná na místní možnosti výpravy, ale scenerie přesto dosáhla věrného obrazu. Znamenitým Lízalem byl Fr. Dudek, Maryšou Anežka Dudková.
1908 - členem ÚMDOČ.
1908 Alois Jirásek: Psohlavci

1910 předsedou Adolf Mandelík.
1910 Maškarní průvod, Mikuláš, Karel Piskoř: Teta Dora, Dennery, Cormon: Nevinně odsouzen.
1011 Tomáš V. Hubený: Lešetínský kovář.
1913 Josef Šmaha: Zlato, František Sokol-Tůma: V jařmu, František Hlavatý: Bílá myška, Alois Jirásek: Lucerna.
1914 předsedou Karel Ošťádal.
1914 Josef Císler: Ošetřovatelská veselohra, Gustav von Moser: Naše roztomilá Baruška.
1915 Ladislav Stroupežnický: Václav Hrobčický z Hrobčic.
1916 A. H. Horáková: Páni, Jan Strasser: Sluha pánem, Karel Ladislav Kukla: Večrnice, Josef Skružný: To byla noc.
1917 Jan Patrný: Ostříž, Josef Skružný: Ferdinand spí.
1918 Henrik Sinkiewicz: Na jednu kartu, Josef Skružný: Kometa Hanzelínova, Josef Skružný: Románek na horách.
1919 František Hlavatý: Na vysoké stráni, Karla Lužanská: Jindra, hraběnka Ostrovínová, Pavel Rudolf: Bílá černoška, Karla Lužanská: Sýkorka strýce Tobiáše, Gabriela Preissová: Dvě ukolébavky.

1920 předsedou Hynek Dudek.
1921 Karas: Brixenský mučedník, Ruda Mařík: Z nařízení bytové komise, Abigail Horáková: Jarní vody.
1922 členem ÚMDOČ.
1922 Karel Piskoř: Mumie, Josef Skružný: Komptoiristka pana Naftalína, Jaroslav Vrchlický: Noc na Karlštejně, Charles Blanchoir, překlad Ruda-Ruda: Nebezpečná žena, Fr. Arnold a A. Bach: Španělská muška.
1923 Emil Tréval: Zahučaly lesy, Ruda Mařík: Manželská zeď, Emil Tréval: Zahučaly lesy, Petr Petrovič: Uzel, r. Jan Hudec, Josef Skružný: Od deseti k pěti.
1924 Karel Piskoř: Závody milionů, Božena Viková-Kunětická: Cop, Máje, Josef Skružný: Falešná kočička, František Xaver Svoboda: Márinka Válková, Jaroslav Kvapil: Oblaka, Maurice Maeterlink: Starosta Stilmondský, Jiří Balda: Já se ženit nebudu.
1925 předsedou Hynek Dudek.
1925 Josef Skružný: Falešná kočička, Maurice Maeterlinck: Stilmondský starosta, Jiří Balda: Firma Piškot, Čaplin a spol, Karel Scheinpflug: Mrak, Jaroslav Vrchlický: Probuzení, Josef Štolba: Mořská panna.
1926 Viktor Franěk: Žabičky pana profesora, M. Halbe: Proud.
1928 Karel Fořt: Tulácká krev.
1929 Václav Vrána: Děvčátko z nebe, Silvestr.

1931 Slavnost máje.
1932 spolek získal první místo v soutěži divadelních spolků chrudimského Nerudova okrsku v Chrasti - ze 6 zúčastněných.
1932 Viktor Nejedlý: Čerovo děvče, r. František Langr, František Sokol-Tůma: Soucit, r. František Langr, Branislav Nušič: Paní ministrová.
1933 Olga Scheinpflugová: Zabitý, r. František Langr, J. Ort-Hradčanský: Když štěstí chodí po horách, r. Jindřich Dudek, František Cimler: Na lavici obžalovaných, r. František Langr.
1934 Otokar Pospíšil: Msta, r. Jindřich Dudek, Karel Piskoř: Česká chaloupka, r. Ladislav Rybenský, Richard Bukovanský: V manželské kleci, r. Josef Mazánek, Břetislav Kavan: Byli tři,r. František Langr, Božena Rajská-Smolíková: Splašený kůň, r. Jindřich Dudek.
1935 Ruda Nížkovský: Hastrman krajánka Švejnohy, r. Ladislav Rybenský, G. B. Nušič: Pustina, r. J. Dudek, Josef J. Kalivoda: Tomšův grunt, r. J. Dudek, Josef Hais-Týnecký: Na roklanské myslivně, r. F. Langr.
1936 E. Wallhorst: Jeho děvčátko, Vilém Werner: Lidé na kře, r. František Langr, Ruda Mařík: Hvězda veletrhu, r. Ladislav Rybenský, R. Bukovanský: Že se nestydíte, r. F. Langr, Karel Piskoř: Velké pokušení, r. Jindřich Dudek.
1937 Richard Branald: Muzikanti z české vesnice, r. Jindřich Dudek, Karel Piskoř: Poplach z nové stanice, představení ochotnického dorostu, Zdeněk Štěpánek: Kamaráde, kde jsi ..., r. Ladislav Rybenský, Vilém Werner: Medvědí tanec, r. František Novotný.
1938 Mirko Vrána-Trocnovský: Pepka z "Horní Baštírny" (Láska malé rybářky), r. František Dudek, Josef Skružný: Bože, to bych se vdávala, r. František Novotný, V. Buben: Pro rodné lány, r. Jindřich Dudek, Karel Piskoř: Svátek věřitelů, r. Jindřich Dudek, Karel Jaromír Erben: Tři zlaté vlasy Děda Vševěda, František Langer: Jízdní hlídka
1939 předsedou Hynek Dudek.
1939 Vilém Werner: Srdce na uzdě, r. F. Novotný, Jan Drahovský: Do konce života, r. J. Dudek, Božena Rajská-Smolíková: Zemský ráj to na pohled, r. J. Dudek, A. Kučerová-Fischerová: Tři zlaté vlasy děda Vševěda, r. O. Dudek, Božena Rajská-Smolíková: Zatoulaná svatba, r. Jaroslav Dolejší, V. Štech: Třetí zvonění, r. Jindřich Dudek.

64 členů, vlastní jeviště, 4 představení.
1940 Jaroslav Hilbert: Vina, r. Karel Štirský, František Xaver Svoboda: Poslední muž, r. Jaroslav Dolejší, S. J. Lukas, M. Jaros: Okolo rybníka, r. Jindřich Dudek, V. Štech: Třetí zvonění, účast v div. soutěži Nerudova okrsku ÚMDOČ, Nancey, André Mouezy-Eon, J. Hořejší: Přednosta stanice, r. Jaroslav Dolejší, Karel Fořt: V českém ráji, r. Karel Štirský, Alois Jirásek: Lucerna, r. František Novotný.
1941 Karel Horký: Vodopád Geissbach, r. Jaroslav Dolejší, Božena Viková-Kunětická: Holčička, r. Jindřich Dudek, František Xaver Svoboda: Poupě, r. Karel Štirský, Vilém Werner: Červený mlýn, r. Karel Štirský, Otto Minařík: Zorka, r. Jaroslav Dolejší, František Ferdinand Šamberk: Jedenácté přikázání, r. Jaroslav Dolejší, Rudolf Walter: Krev a půda, Jiří Verner: Bohatý chudák, r. O. Dudek, Gabriela Preissová: Gazdina roba, r. Jaroslav Dolejší.
1942 A. J. Urban: Sluneční paseka, r. Josef Dbalý, František Procházka: Večerní návštěva, r. Ladislav Rybenský, J. V. Krýsa: Kornout, r. Olda Dudek, Paul Sarauw: Všechno nebo nic, r. Olda Dudek, Vladimír Jirousek: U panského dvora, r. Karel Štirský, Otto Minařík: Divný chlap, r. Jaroslav Dolejší, J. V. Krýsa: Kornout, r. Olda Dudek, Bohumil Polách: Vrah jsem já, r. Oldřich Dudek, Karel Zajíček: Divoké srdce, r. Karel Štirský, 4. místo v soutěži Nerudova okrsku ÚMDOČ.
Do 1943 odehrál 259 her v 261 představeních, 70 členů.
1943 Max Halbe: Proud, r. Olda Dudek, Bruno Corra, Giuseppe Achiel, Oldřich Nový: Jedenáctý v řadě, r. Jaroslav Dolejší, Vojtěch Válek: Pustina, r. Karel Jeřábek, D. C. Faltis: Stanice Gordian, r. Olda Dudek, František Götz: Malostranská humoreska, r. Karel Štirský, B. G. Nušič, přeložila Hana Kvapilová: Pustina, Möller, Lorenz: Hodinka s Alexou.
1944 Axel Ivers: Sadová třída č. 13, Alois Jirásek: Vojnarka.
1945 Josef Hais-Týnecký: Domov, r. František Novotný.
1946 Josef Skružný: Žabec, r. František Víšek, K. Simonov: Ruští lidé, r. Olda Dudek, Robl: Máje, r. František Víšek, Jaroslav Kvapil: Oblaka, r. Oldřich Dudek, J. V. Rosůlek: Mezi námi děvčaty, r. Jan Bureš, Šrámek: Soud, r. Olda Dudek.
1947 Alois Jirásek: Gero, r. Olda Dudek.
1948 Olga Scheinpflugová: Okénko, r. Olda Dudek, Z. Endris: Setkání s Evou, r. Jan Bureš, Božena Rajská-Smolíková: Zlatý liják, r. Jan Bureš, Bedřich Hochwalder, překlad Ladislav Kulhánek: Uprchlík, r. Olda Dudek, Mirko Pašek: Aramejská brána, r. Jindřich Dudek, J. Říha: Polibek královský, r. Jindřich Dudek, Bruno Corra: Jedenáctý v řadě, L. Novák: Svědomí, r. V. Kašpar.
1949 div. sál v hostinci, SDO Klicpera nájemcem jeviště.
1949 František Langer: Velbloud uchem jehly, r. Ladislav Pirko, J. B. Pristley: Inspektor se vrací, r. M. Langer, J. Štech: Zloděj, r. J. Dudek, J. O. Hradčanský: Omyl, r. K. Švandová, J. Doudlebský: Smolař, r. J. Mazákek, Agatha Christie: Deset malých černoušků, r. Olda Dudek.

1950 M. Stehlík: Loď žebráků, r. Míla Langer, účast na Chrudimských ochotnických divadelních hrách 1950, František Xaver Svoboda: Poslední muž, r. Ladislav Rybenský, J. K. Tyl: Kutnohorští havíři, r. Olda Dudek.
1951 soubor začleněn do ROH závodu SPONIT.
1951 Josef Štolba: Na letním bytě, r. Olda Dudek; A. Suchovo-Kobylin: Svatba Krečinského, r. Olda Dudek, účast na OP v Chrasti.
1952 Mrštíkové: Maryša, r. Olda Dudek, J. Mazánek.
1953 Alois Jirásek: Otec, r. Karla Švandová, J. Mazánek, Moliѐre: Lakomec, r. Olda Dudek.
1954 součástí ROH n. p. EVA.
1954 A. Kučerová-Fischerová: Tři zlaté vlasy děda Vševěda, r. Olda Dudek, Karel Kučera, Vilém Werner: Červený mlýn, r. Ladislav Pírko.
1955 A. N. Ostrovskij: Pozdní láska, r. Ladislav Pírko, O. Langer, Ota Šafránek: Kudy kam? (Dáme se rozvést?), r. Ladislav Rybenský.
1956 J. K. Tyl: Paličova dcera, r. Oldřich Langer, G. Hauptmann: Bobří kožich.
1957 Arnold, Bach: Španělská muška, r. L. Pírko, Besídka.
1958 František Kožík: Přátelství, r. Oldřich Dudek, Jiří Werner: Bohatý chudák, r. Oldřich Langer.
1959 Hans Pfeiffer: Slavnost lampionů, r. Oldřich Dudek, Jaroslav Dietl: Nepokojné hody svaté Kateřiny, r. Oldřich Dudek.

1960 JZD, Hans Pfeiffer: Slavnost lampionů, r. Olda Dudek. Účast na KP Kociánovo Ústí, Ústí nad Orlicí. Účast na části CP vesnických souborů v Kroměříži.
1963 Poetický kabaret.
1965 J. B. Priestley, překlad M. Budínová: Poklad, r. O. Dudek.

Činný asi do 1970.
 
  Bibliografie:
JAVORIN, Alfréd: Divadla a divadelní sály v českých krajích. Praha, Umění lidu 1949. Díl II. Sály, s. 177.

LADECKÝ, Jan: Česká divadla ochotnická. In: Příspěvky k dějinám českého divadla. Praha, Divadelní odbor Národopisné výstavy českoslovanské 1895, s. 143.

NĚMEČEK, A.: Divadelní soubory v okolí Luže. Rkp. pro MČAD. 1997. kART.

VE SLUŽBÁCH Thalie II. České divadlo ochotnické. Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ 1946, s. 200.

ZPRÁVA ÚMDOČ za rok 1932, s. 16

ZPRÁVA o činnosti ÚMDOČ za rok 1937. Seznam spolků a odborů sdružených v ÚMDOČ, s. 70.

Thalie 1896-7, č. 19-20, s. 233.
Thalie 1897-8, č. 2, s. 14, č. 5, s. 39, č. 8, s. 64, č. 21, s. 176.
Thalie 1898-9, č. 5, s. 40.
České divadlo 1940, č. 4, s. 71.

Divadlo roč. 6, 1907-08, č. 8-9, s. 206, 207, 210.

Východočeský kraj 29. 1. 1943.
 
  Archivy:
Chrudim, Regionální muzeum, Arch. č. 11047, 11049, 11050, 11051, 11052, 11054, 11055, 11056, 11058, 11057, 11059, 11060, 11061

Chrudim, Státní okresní archiv:
Hroubovice, Klicpera
Chrudim, Okresní úřad, u. č. 955
Chrudim, Okresní úřad, u. č. 956
Chrudim, Okresní úřad, u. č. 958
Chrudim, Okresní úřad, u. č. 959
Chrudim, Okresní úřad, u. č. 814, i.č. 9601

Chrudim, Regionální muzeum, Fot 4293

Praha, Národní archiv:
Fond ČM 1884-1900, i. č. 1706, sg 30/243/215, SDO Klicpera, zal. 1894.
 
  Poznámka:
V Thalii jméno obce uvedeno jako Roubovice, jde však patrně o tuto obec, neboť název souboru odpovídá (Klicpera). AP
 
  Obor činnosti:
činohra
Jiné2
 
  Typ souboru:
spolek, občanská sdružení
 
 

Související Ročníky přehlídek

 
 

Související Organizace

 
 

Související Bibliografie

 
 

Související Obrázky

Chrast, Kroužek divadelních ochotníků, Zápisy ze schůzí, 1940 - 1951
Chrast, o. Chrudim,  Týden soutěžní okresní přehlídky lidové tvořivosti - plakát, 1952
Chrudim, Chrudimské ochotnické divadelní hry - plakát, 1950
Chrudim, Nerudův okrsek, oběžník, 1942
Chrudim, Nerudův okrsek, oběžník, 1942
Horka, Čech, Činnost divadelní, seznam uvedených představení, 1936 - 1948
Horka, Čech, novinový článek, 1939
Hroubovice (Roubovice), Ochotnické divadlo, Chudé děvče - plakát,  1896
Hroubovice (Roubovice), Ochotnické divadlo, Závěť - plakát,  1894
Hroubovice, Klicpera, Bílá myška, 1913
Hroubovice, Klicpera, Brixenský mučedník, 1921
Hroubovice, Klicpera, Ciprienna, 1897
Hroubovice, Klicpera, Ciprienna, 1897
Hroubovice, Klicpera, Cop, 1924
Hroubovice, Klicpera, Dámy a husaři, 1898
Hroubovice, Klicpera, divadelní představení, 1897
Hroubovice, Klicpera, Falešná kočička, 1925
Hroubovice, Klicpera, Ferdinand spí, , 1917
Hroubovice, Klicpera, Firma Piškot, Čaplin a spol, 1925
Hroubovice, Klicpera, Gero
Hroubovice, Klicpera, Gero
Hroubovice, Klicpera, Jedenácté přikázání, 1897
Hroubovice, Klicpera, Jedenácté přikázání, 1897
Hroubovice, Klicpera, Jedenácté přikázání, 1897
Hroubovice, Klicpera, Jedenácté přikázání, 1897
Hroubovice, Klicpera, Jedenácté přikázání, 1897
Hroubovice, Klicpera, Jedenácté přikázání, 1897
Hroubovice, Klicpera, Jedenácté přikázání, 1897
Hroubovice, Klicpera, Jindra, 1919
Hroubovice, Klicpera, Kniha členská, 1893 - 1958
Hroubovice, Klicpera, Kniha členská, 1893 - 1958
Hroubovice, Klicpera, Kniha členská, 1893 - 1958
Hroubovice, Klicpera, Kniha členská, 1893 - 1958
Hroubovice, Klicpera, Kniha členská, 1893 - 1958
Hroubovice, Klicpera, Kniha členská, 1893 - 1958
Hroubovice, Klicpera, Kniha členská, 1893 - 1958
Hroubovice, Klicpera, Kniha plakátů
Hroubovice, Klicpera, Kniha plakátů, Diplom, 1960
Hroubovice, Klicpera, Kniha plakátů, Diplom, 1960
Hroubovice, Klicpera, Kniha plakátů, Zahučaly lesy - plakát, 1923
Hroubovice, Klicpera, Kniha účetní, 1903 - 1919
Hroubovice, Klicpera, Kniha zápisů členských a výborových schůzí, 1926 - 1939
Hroubovice, Klicpera, Kniha zápisů valných hromad, 1893 - 1925
Hroubovice, Klicpera, Komptoiristka pana Naftalína, 1922
Hroubovice, Klicpera, Kramář advokátem - Tam nahoře, 1889
Hroubovice, Klicpera, Krásná Galathea - Paní mincmistrová, 1898
Hroubovice, Klicpera, Lucerna, 1913
Hroubovice, Klicpera, Malý lord, 1898
Hroubovice, Klicpera, Manželská zeď, 1923
Hroubovice, Klicpera, Márinka Válková, 1924
Hroubovice, Klicpera, Mořská panna, 1925
Hroubovice, Klicpera, Mrak, 1925
Hroubovice, Klicpera, Mumie, 1922
Hroubovice, Klicpera, Naše roztomilá Baruška, 1914
Hroubovice, Klicpera, Nebezpečná žena, 1922
Hroubovice, Klicpera, Noc na Kerlštejně, 1922
Hroubovice, Klicpera, Oblaka, 1924
Hroubovice, Klicpera, Od deseti k pěti, 1923
Hroubovice, Klicpera, Ošetřovatelská veslohra, 1914
Hroubovice, Klicpera, Probuzení, 1925
Hroubovice, Klicpera, Proud, 1926
Hroubovice, Klicpera, Románek na horách, 1918
Hroubovice, Klicpera, Slavnost lampionů - plakát, 1959
Hroubovice, Klicpera, Slavnost lampionů, 1959
Hroubovice, Klicpera, Slavnost lampionů, 1959
Hroubovice, Klicpera, Španělská muška, 1922
Hroubovice, Klicpera, Spolková kronika, 1893 - 1963
Hroubovice, Klicpera, Spolková kronika, 1893 - 1963
Hroubovice, Klicpera, Spolková kronika, 1893 - 1963
Hroubovice, Klicpera, Stilmondský starosta, 1925
Hroubovice, Klicpera, To byla noc, 1916
Hroubovice, Klicpera, Uzel, 1923
Hroubovice, Klicpera, V české domácnosti, 1898
Hroubovice, Klicpera, V jařmu, 1913
Hroubovice, Klicpera, Václav Hrobčický z Hrobčic, 1915
Hroubovice, Klicpera, Veselohra, 1897
Hroubovice, Klicpera, Z nařízení bytové komise, 1921
Hroubovice, Klicpera, Žabičky pana profesora, 1926
Hroubovice, Klicpera, Zahučaly lesy, 1923
Hroubovice, Klicpera, zápis o začlenění do ROH SPONIT, 1951
Hroubovice, Klicpera, Zlato, 1913
Hroubovice, SDO, Jarní vody, 1921
Hroubovice, SDO, Ostříž, 1917
Hroubovice, SDO, Ostříž, 1917
Hroubovice, SDO, Ostříž, 1917
Luže, Jaroslav, Staré hříchy, 1913
Roubovice, Klicpera, Cyprienna - plakát, 1897
Slatiňany, Vrchlický, Noc na Karlštejně, 1959
Ústí nad Orlicí, Kociánovo Ústí 1960, program festivalu
Vysoké Mýto, Chrudim, kniha zápisů okrsku Emanuela Veselského, 1913 - 1920


 
 

Související Alba

 
 

Mapa působení souboru - Klicpera / JZD / SPONIT / EVA

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
 
  Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
 
Hroubovice, Klicpera, Kniha členská, 1893 - 1958
Hroubovice (Roubovice), Ochotnické divadlo, Chudé děvče - plakát,  1896
Hroubovice (Roubovice), Ochotnické divadlo, Závěť - plakát,  1894
Roubovice, Klicpera, Cyprienna - plakát, 1897
Horka, Čech, Činnost divadelní, seznam uvedených představení, 1936 - 1948
Chrast, Kroužek divadelních ochotníků, Zápisy ze schůzí, 1940 - 1951
Chrudim, Chrudimské ochotnické divadelní hry - plakát, 1950
Ústí nad Orlicí, Kociánovo Ústí 1960, program festivalu