Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Gymnázium, Garryikkoowoo industriální divadlo
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1989
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1992
Působení: 198x,199x
1989-1992 Garryikkoowoo industriální divadlo
Nová Paka
Volné divadelní seskupení, které se na podzim roku 1989 utvořilo na gymnáziu v Nové Pace okolo studenta Josefa Miřáckého, na jehož hereckém výkonu, ale i autorské poetice (výrazně ovlivněné divadlem Járy Cimrmana a divadlem Sklep) divadlo také v prvním období stálo.
Původně vzniklo pouze se záměrem uvést na scénu Miřáckého hru Tušení. K premiéře skutečně došlo – symbolicky při oslavě studentského svátku 15. listopadu 1989.
Tato, ale i většina dalších premiér proběhla při různých příležitostech v aule novopackého gymnázia, což dokumentuje i amatérský videofilm Báječní muži s kostrou (1990, režie Jiří Vávra).
Už mimo školní budovu se pak v komorním obsazení odehrálo několik drobných jednoaktovek Jaromíra Typlta, poznamenaných autorovým nadšením pro surrealismus a mystifikaci.
Na jaře 1992 se na literárním večeru v pražské Viole konalo vůbec poslední vystoupení divadla.
Základní herecké obsazení:
Josef Miřácký, Martin Dejmek, Rudolf Hartych, Jaromír Typlt, Ladislav Harčarik, Martin Duczynski, Ladislav Klazar a další.
Premiéry:
15. 11. 1989 Josef Miřácký: Tušení, dramatická pětiaktovka o soužití družstevníků a pohádkových bytostí na české vesnici,
aula gymnázia Nová Paka.
21. 12. 1989 Jaromír Typlt: Tušení II., záznam ze žranické schůze Ústředního orgánu, aula gymnázia.
4. 4. 1990 Josef Miřácký: Trable polovodičové součástky,
mnemotechnická pomůcka pro výuku elektrotechniky, aula gymnázia.
15. 7. 1990 Jaromír Typlt: Služebnictvo chápe prorocké výzvy,
memontka salónního dramatu odseknutá břitvou, sklepy hradu Pecka (v rámci happeningu při zahájení surrealistické výstavy).
19. 12. 1990 Josef Miřácký: Palubní deska aneb Tušení III.,
aula gymnázia.
12. 3. 1992 Jaromír Typlt: Kdo vsloupí, neprokloubí, Viola Praha a 25. 3. 1992 Mamma club (v rámci různých literárních večerů).
Filmová realizace (VHS):
Báječní muži s kostrou
(Vávrafilm 1990) Námět a scénář: Jaromír Typlt. Kamera a režie: Jiří Vávra. Kromě řady scének a mystifikací obsahuje delší záznamy z her Tušení a Trable polovodičové součástky.
„Je účelné, aby v divadelním kolektivu byl alespoň jeden herec.“ Josef Miřácký
Co je vlastně Garryikkoowoo industriální divadlo?
„Podstatou je nicota, která se individuálně shlukuje a za vhodných podmínek – tj. za vhodné teploty, tlaku a rosného bodu (pozor, na chuť přidáváme manganistan!) – vytváří dramatickou strukturu.“
(Z rozhovoru s Josefem Miřáckým ve filmu Báječní muži s kostrou.)
Bibliografie:
TYPLT, Jaromír: Heslo pro databázi ČAD. Rkp. září 2006.
Mapa působení souboru - Gymnázium, Garryikkoowoo industriální divadlo
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.