Soubory: Ochotník

 
 

Související Geografické celky

 
  Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1864
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 187x
Působení: 186x, 187x
 
  Roku 1864, puzeni touhou buditelskou a okouzleni vystoupeními starého potulného loutkoherce Bažanta, založili ponikelští nadšenci divadelní společnost a vypravili první hru - Pometláře.
Neoficiální sešlost-spolek v té době nenesl žádné jméno a říkalo se mu prostě Ochotník. Jeho ústřední postavou se stal zkušený principál Bažant, který krom řízení zkoušek namaloval první kulisy.
(Již při prvním vystoupení však došlo k události v pravdě kuriozní: Bažant se v roli napovědy zcela opil a během představení vypadl do jeviště, čímž hru vážně vykolejil a musel soubor neslavně navždy opustit.)
Divadlo vyvíjelo mimořádně intenzivní činnost - až 24 her ročně!!! (Je však třeba podotknouti, že, vzhledem k takovémuto objemu uváděných kusů, nebyly tyto studovány zcela nazpaměť. Nápověda tak byla důležitou součástí každého představení.)

Od počátku se hrálo převážně ve starém sále U Holubců, který se dočkal přestavby roku 1865 a zejména 1888.

Hrávalo se také v přírodě, na prostranství před školou, později Na vršku nebo ve velkých místnostech U Tomíčků a U Pičmanů (čp.181).
1864 dále např. Romeo a Julie, Ouklady a láska, Hadrník, Písničkář, Divotvorný klobouk, Faustova čepička, Dvě slova v lese.

1869 řídící Pavlíček nechal pana Prokopa ze Semil namalovat kulisy a oponu s výjevem "Oldřich a Božena". Později namalována nová opona "Libuše věštící" (Ani jedna se ovšem nedochovala).

1870 podnikli ochotníci pamětihodné "Víchovské tourné",
na němž se dočkali u svých východních sousedů zasloužených ovací.
 
  Bibliografie:
JANDA Josef: Ochotnictvo na Jilemnicku (přednáška L. Lišky k oslavě 50 let ponikelského divadla, 1914). II. díl, 1930, strojopis, 358 s. Podrobné informace o spolcích v obci Poniklá n/J. s. 133-156. SOkA Semily.

PETERKA, Oldřich: O ochotnickém divadle J.J. Kolár (přednáška v rámci "Večerů při svíčce" u příležitosti 120 let ponikelského divadla). Rkp. 1984. Archiv DS.
 
 

Související Texty

 
 

Související Bibliografie

 
 

Související Obrázky

Poniklá, Kolár, 100 let, pozvánka - Kobr - líc,  1964,
Poniklá, Kolár, 100 let, pozvánka - Kobr - líc,  1964,
Poniklá, Kolár, plaketa 100 let, 1964,
Poniklá, Kolár, plaketa 100 let, rub, 1964,
Poniklá, Ochotníci ponikelští, kihovna, předsádka knihy č.2
Poniklá, Ochotníci ponikelští, kihovna, předsádka knihy č.6


 
 

Související Alba

 
 

Související Opony

 
 

Mapa působení souboru - Ochotník

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
 
  Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
 
Poniklá, Ochotníci ponikelští, kihovna, předsádka knihy č.2
Poniklá, Ochotníci ponikelští, kihovna, předsádka knihy č.6